Ako funguje kazetový test z krvi na protilátky z lekárne?

Zodpovedané
9. nov 2021

Dobrý deň,

v lekárni predávajú kazetový test z krvi na protilátky prekonania Covidu-19.

Ukáže tento test protilátky, keď človek prekonal Covid-19 pred rokom?

Existuje kazetový test v lekárni z krvi na určenie vitamínu D v krvi?

Ďakujem

Dobrý deň,

zjednodušene povedané, ide o vzájomnú reakciu antigén-protilátka. Testovacia doštička je impregnovaná antigénom. Po nanesení biologického materiálu (kvapka vašej krvi) dochádza k ich vzájomnej reakcii. Vytvorí sa imunokomplex, ktorý sa prejaví ako pozitívna reakcia (môžete odčítať dve červené čiarky).

Hodnota protilátok je u každého individuálna. Časom a prípadným ďalším kontaktom s Covid-19 klesá. Teda jednoznačnú odpoveď na to či protilátky máte, vám dá len test.

Test na stanovenie hodnoty vitamínu D kúpite v lekárni. Ja som sa napr. stretla s Prima HomeTest Vitamín D, pri ktorom máte výsledok do 10 minút.

Prima HomeTest Vitamín D

Prima HomeTest Vitamín D je samodiagnostický rýchlotest pre stanovenie hladiny vitamínu D zo vzorky krvi získanej pichnutím do prsta.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut