Ako môže synovi ublížiť dojčenie spojené s užívaním Medrolu?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

užívam liek Medrol 8 mg kvôli nečakanému tehotenstvu. Aj počas prvého som užívala Medrol 8 mg po dobu 15 týždňov. Teraz, aby sa tehotenstvo udržalo, tak mi lieky na reprodukčnej imunológii predpísali opäť.

Mám 7-mesačného synčeka, ktorý je stále dojčený. A to najmä poobede a večer. Niektorí lekári mi odporučili ukončiť dojčenie. Ďalší ma ubezpečili, že do materského mlieka sa vylúči len zanedbateľné množstvo tohto lieku. Informovala som sa u pediatričky s praxou na neonatológii, laktačnej poradkyne, aj u výskumného ústavu na liečivá. Tieto inštitúcie mi odporučili ďalej dojčiť. Skúšala som syna naučiť na umelé mlieko, ale on fľašu odmieta a za 7 mesiacov z nej nikdy nepil. Hľadala som aj na fórach a dočítala som sa, že reumaticky choré mamky dojčia aj počas užívania Medrolu alebo Prednisonu.

Je možné syna ďalej dojčiť, aspoň poobede a večer, ak liek užijem ráno a prvé dojčenie bude po 5 hodinách?

Ako môže dojčenie s Medrolom ublížiť synovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

stotožňujem sa s názorom v dojčení pokračovať.

Kortikoidy do materského mlieka vylučujú. Denná dávka methylprednisolonu do 10 mg/deň však nie je kontraindikáciou pre dojčenie.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut