Ako správne dávkovať Amoksilav 625 mg pre 7-ročné dieťa?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

máme predpísaný liek Amoksilav 625 mg pre 7-ročné dieťa, ktoré váži cca 22 kg. Užívať máme každých 12 hodín 1 tbl, to bolo určené odborným lekárom. Dnes ma pediater upozornil, že je to obrovská dávka a mám zmeniť dávkovanie na každých 8 hodín polovicu tablety.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Pediater má pravdu, dávka je skutočne prekročená.

Denna dávka je 20mg/5mg/kg - 60mg/15mg/kg na deň, rozdelená do 3 dávok. Dcéra s hmotnosťou 22 kg môže denne prijať 1320 mg/330 mg rozdelené do 3 dávok. Pri dávkovaní, ktoré Vám predpísal lekár by dcéra prijala až 1500/375 mg. Tablety sa užívajú v celku, takže poliť ich nie je dobrý nápad. Lekár by mal dcére predpísať vhodnejšie silu lieku.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie