Ako užívať vitamíny, keď mám osteoartrózu?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

mám 46 rokov a trpím osteoartrózou. Užívam kolagén a vitamín C.

Začína mi menopauza a lekárka odporučila, aby som užívala B komplex a vápnik na kosti. Mám aj málo železa, tak mám užívať aj to.

Ako to mám všetko do seba dostať?

Môžu sa všetky tieto prípravky užívať súčasne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

železo sa užíva pred jedlom alebo počas jedla, podľa toho či Vám robí tráviace ťažkosti. Káva, čierny a zelený čaj, minerálne vody a mlieko nie sú vhodné na zapíjanie železa, nakoľko ovplyvňujú jeho vstrebávanie.

Vitamín C je vhodné užívať spolu so železom, pretože zvyšuje vstrebávanie železa.

Vápnik by ste mali užívať s odstupom aspoň dvoch hodín od užitia železa pretože takisto ovplyvňuje vstrebateľnosť železa.

Na kosti by ste mali užívať prípravok, ktorý obsahuje vápnik v kombinácii s vitamínom D. Vitamín D pomáha ukladať vápnik do kosti.

Užívanie kolagénu závisí od daného prípravku, niektoré sa odporúča užívať po jedle.
B komplex môžte užiť kedykoľvek počas dňa.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová