Akú dávku vitamínu C by mala užívať štvorročná dcéra?

Zodpovedané
17. jan 2022

Dobrý deň,

alergológ predpísal dcére štvorročnej dcére 1000 mg vitamínu C denne (časté ochorenia - prechladnutia).

Aký je Váš názor na dané množstvo?

Pediater neodporúčal užívať také veľké množstvo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

takú vysokú dávku neodporúčam ani ja. Odporúčaná dávka pre tento vek je 100mg/denne.
Vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Nadbytok, ktorý telo nedokáže spracovať je takmer ihneď odstránený močom. Vysoká dávka odporúčaná alergológom znamená pre dcéru nadmerné zaťaženie obličiek.

Pri akútnej infekcii v podstate vitamín C (ani vo vysokej dávke) nemá extra význam.
Lepšie je jeho preventívne dopĺňanie a to hlavne v strave - šípky, ríbezle, jahody, maliny, citrusy, brokolica, kapusta...

Pri vašom prípade častých prechladnutí odporúčam skombinovať s užívanín lipozomálneho vitamínu C. Ma deklarovanú lepšiu vstrebateľnošť a hlavne sa dlhšie udrží v organizme (dcérka ho hneď "nevyciká"). Pre tento vek je vhodný sirup Lipo C Askor Junior.

Lipo C Askor Junior

Lipo C Askor Junior obsahuje prírodný vitamín C s lipozomálnym vstrebávaním (liposomal delivery, LD), bio flavonoidy z citrusových plodov, extrakt plodu šípok, tukové látky z rastlinných zdrojov a jablčný koncentrát.

Lipo C Askor sirup

Lipo C Askor sirup je výživový doplnok odporúčaný pri stavoch sprevádzaných zvýšenou potrebou vitamínu C. Obsahuje tekutý lipozomálny vitamín C a výlučne zložky z geneticky neupravených surovín.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut