Čo spôsobuje lámanie nechtov na palcoch nôh u 3-ročnej a 10-ročnej dcérky?

Zodpovedané
30. nov 2022

Dobrý deň,

mám dve dcéry vo veku 3 a 10 rokov. Obidve majú rovnaký problém - lámu sa im nechty na palčekoch nôh. Majú od malička atopický ekzém. Potravinové alergie má zatiaľ potvrdené len staršia dcéra. Tá mala v minulosti aj histamínovú intoleranciu a tiež oslabenú imunitu, ale už sa to u nej upravilo.

Po Covide-19, ktorý prekonala vo februári býva viac chorľavá. Covid-19 však v tom istom období prekonala aj druhá dcéra. Zlomené nechtíky mala mladšia dcérka už rok predtým cez chladné obdobie. Cez leto problém s nechtami nemala. Staršia to má teraz prvý raz. Nechtík začne meniť farbu, mierne žltne a potom sa na ňom vytvorí rovná ryha, ktorá sa začne po šírke šúpať. Necht vtedy vyzerá ako suchý s tendenciou odpadnutia.

Kožná lekárka nám povedala, že za to môže suchá pokožka a atopický ekzém. Pediatrička povedala, že aj nedostatok vitamínov. Neviem, aké prípravky už babám kúpiť, aby sa to nevracalo. Mykózu vylúčili a ani ju nemajú dcérky kde dostať. Na verejné kúpaliská nechodíme.

Už som ozaj zúfalá a neviem ako vyriešiť náš problém. Začala som obidvom potierať nechty vitamínovou masťou Vitella Extreme. Dcére krém na ekzémové ruky pomohol. V minulosti mala zničené nechty z ekzému, ale neboli prasknuté ako palček na nohe. Natieram zatiaľ len krátko, tak výsledky ešte nevidím. Už som obidvom nasadila vitamíny ako aj v minulosti. Mladšia má sirup Rinimun, prípadne striedame D, B a C. Staršia dcérka užíva len uvedené vitamíny. Doplnila by som jej rada aj zinok, neviem, akú dávku zinku môže užívať.

Môžete mi odporučiť nejaký prípravok so zinkom pre 10-ročné dieťa?

Môže to byť predsa len mykóza?

Aké vitamíny im podať?

Aké ošetrenie mám spraviť deťom s nechtami?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokračujte v podávaní uvedených vitamínov.

Môžete doplniť ešte spomínaný zinok. Pre 10-ročné dieťa je odporúčaná denná dávka okolo 10 mg denne. V tejto sile ho ponúka napr. značka Jamieson.

Je naozaj nepravdepodobné, že ide o mykózu, keďže ju vylúčili dvaja lekári.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut