Dokážu prírodné fytoestrogény nahradiť estrogén?

Zodpovedané
21. feb 2019

Dobrý deň,

mám 39 rokov a som 2 roky po odstránení vaječníkov a maternice kvôli endometrióze. Som v klimaktériu. Myslela som, že dostanem automaticky substitučnú terapiu estrogénom, ale vraj sa dáva iba v nevyhnutných prípadoch. Užívam fytoestrogény. Nájsť si prípravok s najvyššou koncentráciou bol naozaj problém.

Dokážu prírodné fytoestrogény nahradiť estrogén?

Ďakujem

Dobrý deň,

fytoestrogény dokážu čiastočne nahradiť niektoré účinky biologického estrogénu. Vedci však neustále diskutujú o ich prínosoch ale aj rizikách.

Fytoestrogény sú rastlinné zlúčeniny, ktoré svojou štruktúrou sú podobné ľudskému estrogénu. Telo si ich nedokáže syntetizovať samo, môžme ich prijímať iba v potrave. V tele sa dokážu správať ako estrogén ale aj ako antagonisti estrogénu, teda presne opačným účinkom ako estrogén. To je dôvod prečo majú aj pozitívne aj negatívne účinky na náš organizmus.

Preto ak chcete fytoestrogény užívať dlhodobo, je vhodné sa o tom poradiť s Vašim ošetrujúcim lekárom.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová