Existujú lieky na vstrebanie železa?

Zodpovedané
23. aug 2020

Dobrý deň,

pred pol rokom mi zistili na gastre celiakiu. Od malička mám problémy so železom a dnes mi volali z gastro, že sa mi to železo nevstrebáva.

Existujú nejaké lieky, ktoré by mi to železo vstrebali?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

železo sa lepšie vstrebáva, ak súčasne s ním užívate vitamín C.

Naopak jeho vstrebávanie zhoršuje napríklad káva, zelený a čierny čaj, mliečne výrobky aj minerálna voda. Tieto potraviny môžete konzumovať, ale aspoň s dvojhodinovým odstupom od užitia železa.

Celkovo, ak by som Vám mala poradiť, tak skúste užívať hémové železo (Globifer Forte), ktoré sa ľahšie vstrebáva. Takéto železo je aj ľahko stráviteľné a nespôsobuje nežiaduce účinky ako je zápcha.

MycoMedica Acerola - vitamín C

MycoMedica Acerola - vitamín C - Acerola je prírodný zdroj vitamínu C, ktorý zlepšuje vstrebateľnosť účinných látok medicinálnych húb ľudským organizmom. Acerola je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C, má ho až 30x viac ako pomaranč.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová