Je bezpečné použiť vakcínu Varivax, ktorá nebola skladovaná pri stupňoch ako je odporúčané?

Zodpovedané
25. júl 2022

Dobrý deň,

dlhšie som zháňala vakcínu Varivax na ovčie kiahne. Zohnala som ju po ceste na dovolenku (na SVK) v jednej lekárni. Blízko nášho bydliska nikde nebola.

V hoteli bola síce chladnička na izbe, ale chladila len na 13 stupňov. Vakcína sa má držať pri 2 - 8 stupňoch. Mala som ju tam 4 dni. Teraz je už naspäť pri 7 stupňoch u nás doma.

Bude vakcína v poriadku?

Mám zháňať radšej ďalšiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru už nie je vhodné túto vakcínu aplikovať.

Odporúčila by som však kontakovať priamo výrobcu (firmu Merck). Poskytnú Vám presné informácie o stabilite vakcíny pri nedodržaní podmienok skladovania.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut