Je množstvo vitamínov, ktoré užívam v tehotenstve v norme?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vitamínov v tehotenstve. Končí mi 16. týždeň tehotenstva a užívam vitamíny pre tehotné od značky Livsane. Obsahujú dokopy tiež kyselinu listovú 400.

Doktor mi odporúčal užívať kyselinu listovú 400 samostatne. Potom užívam Anopyrin 150 mg. Viem, že to nie sú vitamíny, ale odporúčané gynekológom kvôli zvýšenému riziku preklampsie. A ešte užívam probiotiká pre tehotné.

Je to v poriadku?

Nie je veľa vitamínov čo sa týka tej kyseliny?

Môžu uškodiť vyššie dávky kyseliny listovej v 2. a 3. trimestri, alebo sa vylúčia močom?

Ďakujem

Dobrý deň,

užívanie Anopyrinu na základe odporúčania lekára, tak isto ako aj probiotík je v poriadku.

Zvýšená dávka kyseliny listovej (800 mikrogramov) sa odporúča v 1. trimestri.

Počas 2. a 3. trimestra, ak nie je prítomná zdravotná indikácia na vyššiu dávku, postačuje 400 mikrogramov.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut