Je užívanie lieku Augmentin a Magnerot bezpečné v tehotenstve?

Zodpovedané
31. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 24. týždni tehotenstva a už 1,5 mesiaca sa trápim s intenzívnym kašľom. Sirup Stodal nebol účinný, CRP bolo nízke.

Včera mi gynekologičla kvôli nálezu v moči nasadila Augumentin (3/1) a kázala brať Magnerot (2/1).
Dnes na hematológii mi lekárka predpísala Maltofer (1/1) a vymenila Clexane za Vasopirin (1/1,10mg).

Sú tieto lieky bezpečné v tehotenstve? Odporúčate mi k antibiotikám aj probiotiká?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

všetky uvedené lieky môžte užívať počas tehotenstva. Akurát v treťom trimestri je potom kontraidikovaná dávka Vasopirinu v množstve 100 mg denne. Ale samozrejme závisí aj od závažnosti tvorby krvných zrazením u Vás.

K antibiotikám si môžte nasadiť aj probiotiká, a to najmä ak mávate ťažkosti so stolicou alebo trávením. Pre tehotné sú vhodné napríklad Biopron 9 Premium, Probiofix Inum Trim alebo LactoFlor.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová