Je vitamín D3 Radaydrug bezpečný pre ročné dieťa?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

pediatrička predpísala ročnej dcérke vitamín D3 Radaydrug 30 000 IU s tým, že to má zobrať ako tabletku raz mesačne a jej to pomôže pri prerezávaní zubov. Lekárnička mi povedala, že taký vitamín môže dceru aj zabiť. Tak som jej ho samozrejme ani nedala.

Mám z toho zmiešané pocity.

Aký je Váš názor?

Je tento liek vhodný a bezpečný pre ročné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčaná denná dávka vitamínu D pre ročné dieťa je 400 IU vitamínu D denne. Čisto teoreticky som si to prerátala na mesačnú dávku, vychádza mi dávka 12 000 IU. Vám odporúčané množstvo by teda trojnásobne prekračovalo odporúčanú bezpečnú dávku.
Rozhodne v tomto prípade súhlasím s názorom mojej "kolegyne" a takáto dávka nie je ani bezpečná ani vhodná.

Pokojne dcérke podávajte vitamín D každý deň v dávke vhodnej pre jej vek ( zväčša 1-2 kvapky, podľa konkrétneho prípravku). Dosiahnete ten istý účinok.

Ja osobne som sa takýmto jednorázovým podaním stretla len u dospelých. Tam sa zvykne dávkovať vitamín D 1x týždenne vo vyššej dávke.

Generica Vitamín D3 400 I.U.

Generica Vitamín D3 400 I.U. kvapky obsahujú čistý vitamín D3 získaný z lanolínu, z vlny zdravých oviec z Austrálie a Nového Zélandu. Je to tá istá forma vitamínu D3 akú telo prirodzene produkuje v pokožke vystavenej slnečným lúčom. Je bez alergénov, bez živočišnych prísad a bez GMO.

Jamieson Vitamín D3 kids

Jamieson Vitamín D3 kids je výživový doplnok s obsahom vitamínu D v cmúľacej tablete s jahodovou príchuťou. Neobsahuje umelé sladidlá, príchute, farbivá a ani konzervačné látky. Je vyrobený z prírodných zdrojov.

Vibovit + Farma Gummies

Vibovit + Farma Gummies je výživový doplnok vo forme želé. Detské multivitamíny obsahujú komplex 11 vitamínov a minerálov pre lepšiu imunitu.

Jamieson Baby-D vitamín D3

Jamieson Baby-D vitamín D3 je výživový doplnok s obsahom vitamínu D, ktorý je potrebný pre správne vstrebávanie vápnika o fosforu.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut