Liek sa eliminuje z tela o 5 hodín. Eliminuje sa za taký čas aj z mlieka?

Zodpovedané
21. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liekov a dojčenia.

Keď si dám napr. Stoptussin, ktorý sa z tela/plazmy eliminuje o 5 hodín, tak sa eliminuje za taký čas aj z mlieka?

Alebo je nutné mlieko odsať a vyliať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ľudský organizmus má viacero eliminačných ciest (obličky, žlčové cesty, pľúca, materské mlieko). Časy eliminácie však nie sú totožné. Zároveň liečivo sa nemusí vylučovať všetkými cestami. Do mlieka sa vylučujú viac lipofilné liečivá (liečivá rozpustné v tukoch).

Ešte poznámka k Stoptussinu - v príbalovom letáku býva často uvedený pri eliminácii biologický polčas (6 hodín). Je to čas, za ktorý sa množstvo liečivo v oraganizmu zmenší o polovicu. Skutočný čas úplného vylúčenia liečiv je teda dlhší.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut