Má dcérka doužívať Unasyn?

Zodpovedané
6. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojmesačnej dcérky, ktorá mala zápal pľúc. V nemocnici sme mali 8 dní antibiotiká v infúziii. Domov nás púšťali s tým, že RTG je zlepšený a doma máme užívať Unasyn sirup každých 24 hodín a po piatich dňoch kontrola.

Prišli sme na kontrolu, kde sme dve hodiny čakali medzi chorými. Povedali, nám že ATB už netreba užívať. Bol to 13. deň. Ja som jej ich ešte večer dala, keďže sme tam boli medzi chorými a chcela som nech má doužívaných aspoň 14 dní. Na ďalší deň mi začala pokašliavať, tak som volala doktorovi, či jej nemám ešte dať antibiotiká. A on mi povedal, že ich mala užívať každých 12 hodín.

Lenže v správe je jasne napísané každých 24 hodín. A on, že chyba je na oboch stranách, že to nejasne napísali.

Malo význam užívať antibiotiká každých 24 hodín?

Má ich dcérka ešte doužívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite ich mala užívať každých 12 hodín. Vaša dcérka dostávala tie najpodstatnejšie dávky aj tak v nemocnici v podobe infúzie. Domov jej dali antibiotiká asi už len na doliečenie.

No len je to v podstate nepriaznivá situácia, pretože antibiotiká by sa mali vždy doužívať celé, aby sa ochorenie nevrátilo. Lenže tým, že ste jej dávali len polovičné dávky, tak zasa by to užívanie bolo až príliš predĺžené, čo tiež nie je správne.

Ale verím tomu, že ju poriadne na kontrole vyšetrili a teda keď zistili na základe vyšetrenia, že už netreba užívať antibiotiká, tak jej ich už nedávajte.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová