Má manžel užívať liek Jardiance?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na liek Jardiance. Manžel viac rokov užíva Metformin /predtým Metfogama/. Pred asi dvomi rokmi mu k nemu lekárka predpísala aj Jardiance. Manžel ho užíva a až teraz sa zaujíma o to, či ho potrebuje. Už niekoľko rokov má cukor v poriadku a nemal žiadne zhoršenie pred pridaním Jardiancu.

Na ADC som našla tieto informácie:
Používa sa u dospelých pacientov (vo veku 18 rokov a starších) na liečbu:

  • cukrovky 2. typu,
  • ak pacienta nie je možné kontrolovať samotnou diétou alebo pohybovou aktivitou,
  • bez iných liekov, u pacientov, ktorí nie sú schopní znášať metformín (ďalšie liečivo na cukrovku),
  • v kombinácii s inými liekmi na liečbu cukrovky.

Ako tomu mám rozumieť?

Môžu sa spolu užívať?

Už predtým mu tá istá lekárka predpísala lieky na cholesterol, od ktorých mal veľké problémy. Ako vedľajší účinok na nich bolo uvedené zvyšovanie hodnôt cukru. Namiesto nich užíva dopĺnky, cholesterol je v poriadku a ona je spokojná.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Lieky sa spolu s Metformínom môžu kombinovať. Manžel nech samovoľne nič nevysádza. Liečba cukrovky je komplexná. Ak si manžel nie je istý liečbou, resp. si myslí, že lieky nepotrebuje, nech sa obráti na svoju diabetologičku.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie