Mohla sa vakcína Varivax počas skladovania doma znehodnotiť?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

dcéra bola zaočkovaná prvou dávkou vakcíny Varivax. Vakcínu sme mali cca dva mesiace v chladničke /nie vo dverách/ pri bežnom režime, tj niekoľkokrát denne sa otvárala, dávali sme tam potraviny izbovej teploty.

Je možné, že sa vakcína stala za ten čas neúčinná?

Mám pochybnosti, lebo dcéra doteraz na každé očkovanie reagovala teplotou, alebo aspoň bolesťou v mieste vpichu a po tomto očkovaní nemala vôbec nič.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Vakcína sa má skladovať pri 2-8 •C v pôvodnej krabičke, aby bola chránená pred svetlom.
Pokiaľ nedošlo k narušeniu chladového reťazca a vakcína bola v pôvodnom obale, nepredpokladám zníženie účinku.

Ak však máte pochybnosti, odporúčam kontaktovať priamo výrobcu vakcíny, ktorý realizoval stabilizačné skúšky a určite Vám bude vedieť presnejšie odpovedať.

Odpoveď na účinnosť vakcíny je vždy individuálna. Závisí od mnôzstva faktorov, preto sa nedá takto hodnotiť jej účinnosť.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie