Môže jednorazové užitie lieku Xanax uškodiť tehotenstvu?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

použila som 1 Xanax na večer, ale nevedela som ešte, že som tehotná. Tabletku som užila cca týždeň po pohlavnom styku, teda cca týždeň pred menzesom. Podľa mňa som už mala embryo v tele.

Môže to uškodiť do budúcna?

Užívam tehu vitamíny, probiotiká a vitamín D.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Údaje, ktoré sa vzťahujú k teratogenite a účinkom na postnatálny vývoj a správanie po liečbe benzodiazepínmi sú sporné. Veľké množstvo údajov z kohortných štúdií dokazuje, že počas prvého trimestra expozícia benzodiazepínmi NIE je spojená so zvýšeným rizikom veľkých malformácií.

Avšak v niektorých prípadových kontrolných epidemiologických štúdiách sa vyskytlo zvýšené riziko rázštepu ústnej dutiny. Údaje ukazujú, že riziko narodenia dieťaťa s rázštepom ústnej dutiny po expozícii matky benzodiazepínmi je menšie ako 2 : 1 000 v porovnaní s očakávaným pomerom pre takéto defekty, ktorý je v celkovej populácii približne 1 : 1 000.

Určite to spomeňte lekárovi, ktorý dôslednými ultrazvukovými vyšetreniami vyšetrí bábätko.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie