Môžem užívať Equoral súčasne s antidepresívami?

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý večer,

chcem sa poradiť ohľadom užívania viacerých liekov súčasne. Užívam lieky Escitil 15 mg denne, Lexaurin 3 mg denne a Escitil150 mg večer.
Od dnes mi môj reumatológ dal nové lieky Equoral 50 mg denne. V príbalovom letáku som čítala, že obsahujú alkohol.

Môžem tento liek užívať súčasne s antidepresívami?

Ďakujem

Dobrý deň,

Alkohol ako pomocná látka v príprave liekov je bežný a ide len o nepatrné množstvo takže to problém určite nie je.

Skôr interakcia vzniká medzi Lexaurinom a Escitilom a medzi Lexaurinom a Equoralom.
Escitil je antidepresívum a Lexaurin anxiolytikum takže pri súčasnom podávaní ide o potencovanie tlmivého účinku na nervový systém.

Equoral je inhibítor Cytochrómu (CYP3A4) a Lexaurin je zároveň v tele metabolizovaný týmto cytochrómom. Preto súčasným podávaním sa predĺžuje účinok Lexaurinu.

Medzi Escitilom a Equoralom interakcia nevzniká.

Je potrebné sa opýtať lekára, či nepotrebujete znížiť dávky Lexaurinu.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová