Môžem užívať Minoxidil proti alopécii počas tehotenstva?

Zodpovedané
31. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o užívaní Minoxidilu 2% a Alpicortu na vlasy počas tehotenstva. Už 2 roky som na liečbe proti androgénnej alopécií. Prebrala som to aj s mojou dermatologičkou a uistila ma, že je to v poriadku. No, všade na internete čítam, že Minoxidil nie je vhodný počas tehotenstva a v príbalovom info letáku na Alpicort sa uvádza, že prednizolón sa dostáva do mlieka a neodporúča sa užívať počas kojenia.

Aký je Váš názor?

Keď vysadím lieky, tak alopécia naberie svoje grády a zase na druhej strane stojí zdravie bábätka, ktoré je prioritou.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri takejto diagnóze vždy lekár musí posúdiť prínos liečby a riziko pre dieťa.

Čo sa týka Minoxidilu, tak štúdie nepreukázali riziko pre plod pri bežnom dávkovaní.
Alpicort by sa nemal počas tehotenstva užívať dlhodobo a odporúča sa len na malé plochy (uvádza sa 5 cm2).

Kortikoidy (prednizolon) prestupujú v malom množstve do mlieka, čo by nemalo mať vplyv na zdravie dieťatka.

Minorga 2 % dermálny roztok

Minorga 2 % dermálny roztok je liek v tekutej forme je určený na priame nanášanie na pokožku hlavy pre osoby vo veku 18 až 65 rokov, ktorí trpia postupným oslabovaním alebo vypadávaním vlasov v hornej časti hlavy.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová