Môžem užívať Penicilín, keď dojčím 7 mesačnú dcéru, ktorá berie antibiotiká?

Zodpovedané
11. mar 2022

Dobrý deň,

mám zapálený zub a zubár mi kázal brať Penicilín.

Môžem ho užívať, keď dojčím 7 mesačnú dcéru, ktorá tiež berie antibiotiká?

Neuškodí jej to?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj špecifická otázka, konzultovala by som to priamo s pediatrom.

Antibiotiká penicilínoveho typu sú bezpečné počas dojčenia, ale v malom množstve sa vylučujú do materského mlieka. U dojčiat dojčených týmto mliekom sa nezistili žiadne nežiadúce účinky, avšak nedá sa vylúčiť riziko senzibilizácie alebo ovplyvnenie črevnej flóry.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut