Môžem užívať Xanax v 1. trimestri?

Zodpovedané
4. dec 2023

Dobrý deň,

som v 6. - 7. týždni tehotenstva a každú noc užívam Xanax 1 mg.

Môžu sa u dieťatka vyskytnúť nejaké vývojové vady?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Údaje, ktoré sa týkajú úživania Xanaxu v gravidite sú sporné. Údaje z kohortných štúdií dokazujú, že užívanie Xanaxu počas prvého trimestra je spojené so zvýšeným rázštepu ústnej dutiny.

Uživanie Xanaxu v 2. a 3. trimestri vo vysokých dávkach môže viesť k zníženiu aktívnych pohybov a nestálosti srdcového rytmu plodu.

Ak sa Xanax užíva počas posledného trimestra gravidity, dokonca aj v nízkych dávkach, možno očakávať účinky na novorodenca - tzv. „floppy syndróm.

Xanax by sa v gravidite nemal užívať.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie