Môžu lieky na prieduškovú astmu spôsobiť do budúcna zdravotné problémy?

Zodpovedané
12. dec 2021

Dobrý deň,

moja 8 ročná dcéra dlhodobo užíva lieku na prieduškovú astmu.

Používa inhalátor Everio Airmaster jeden vdych každý večer a ešte liek Zenaro 5 mg každy večer.

Je bezpečné každodenné užívanie liekov na prieduškovú astmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

astma je ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu. Viac by dcére uškodilo, ak by lieky nebrala. Pomáhajú udržať astmu pod kontrolou a ich každodenné užívanie je bezpečné.

Nežiadúci účinok, s ktorým by ste sa mohli stretnúť pri tomto type inhalátora je ústna kanidóza. Nezabúdať preto po každej dávke vypláchnuť ústa vodou a vodu vypľuť a/alebo vyčistiť zuby.

Niektoré typy astmy si vyžadujú neustálu liečbu, iné postupne odoznejú samé.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut