Môžu sa kombinovať lieky Metoprolol ratiopharm, Gopten alebo Prestarium?

Zodpovedané
22. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kombinácie liekov. Pacientka má diahnostikovanú fibriláciu predsieni. Ráno užívam celú tabletku Metoprololu 50 mg, polovicu tabletky Cardilan, polovicu magnézia od Galvexu. Tlak sa upraví po užití na 120-130/80. Zhruba o 17. hodine má tlak opäť 140/85 alebo 90. Pulz má počas dňa od 55-65, večer 53 a keď sa zobudí v noci, tak asi 48. Ako kedy.

Večer o 21. hodine užíva ešte polovicu tabtletky Metoprololu.

Môžu sa kombinovať lieky Metoprolol ratiopharm s predĺženým uvoľňovaním a Gopten alebo Prestarium?

Je vhodne pridať takto 0,5 mg Goptenu ráno, alebo Prestarium 2,5 mg?

Ktorý liek je podľa Vás vhodnejší na to Gopten alebo Prestarium?

Jeden doktor odporučil Prestarium a druhý Gopten.

Môže sa Cardilan užívať aj keď je momentálne hladina draslíka v krvi 4,6?

Predtým bola 3,7.

Nepredávkuje sa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na liečbu vysokého krvného tlaku sa väčšinou používa kombinácia viacerých liekov. V našom organizme dokážeme na krvný tlak vplývať na úrovni viacerých fyziologických procesov.

Prestarium obsahuje liečivo perindopril a Gopten obsahuje trandolapril. Tieto lieky patria do rovnakej skupiny nazývanej Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín. Sú to veľmi podobné molekuly, ktoré pôsobia rovnako. Jeden aj druhý lekár Vám odporučil liečbu rovnako pôsobiacim antihypertenzívom.

Hladina draslíka by sa mala v krvi pohybovať cca od 3,6 do 5,5 mmol/l, čiže to máte zatiaľ v poriadku.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová