Môžu sa užívať lieky a doplnky po dátume minimálnej trvanlivosti?

Zodpovedané
27. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dátumu minimálnej trvanlivosti liekov.

Napr. výživový doplnok na vlasy mal minimálnu trvanlivosť do 12.12.2021.

Môže sa ešte ďalej užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

lieky po skončení minimálnej trvanlivosti by ste užívať nemali. Je to nebezpečné najmä pri sirupoch a očných prípravkoch, kde sa nedá už zaručiť mikrobiologická čistota.

Vo všeobecnosti sa po exspirácii rozkladajú liečivá a prípravky sú menej účinné.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut