Musím popri kortikoidoch užívať nejaké vitamíny?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

zistili mi nefrotický syndróm a užívam liek Prednison. Čítala som ,že je dôležité upraviť stravu.

Je nutné vysadiť cukor a bielu múku zo stravy?

Musím popri kortikoidoch užívať nejaké vitamíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

Je dobré doplniť niektoré vitamíny pri dlhodobom užívaní pri niektorých diagnózach. Pri vašej diagnóze by som ale hlavne obmedzila soli (sodík).

Čo sa týka múky a cukru, tak niekde sa to odporúča pri užívaní kortikoidov. Odporúča sa to hlavne pri zápalových ochoreniach ako súčasť tzv. protizápalovej diéte. Prednison však užíva toľko pacientov, že neviem si predstaviť, že všetci obmedzia múku a cukor.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová