Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Očkovacia látka M-M-Rvaxpro

Zodpovedané
7. nov 2018

Dobrý deň,

zaujima Váš názor na podanie očkovacej látky M-M-Rvaxpro. Dala som touto vakcínou očkovať svoju 16 mesačnú dcérku, nakoľko Priorix je nedostupný. Všade na internete a v príbalovom letáku sa píše následovné :
"Dávkovanie - Jedinci vo veku 12 mesiacov a starší majú dostať jednu dávku vo zvolenom termíne. Druhá dávka môže byť podaná najskôr 4 týždne po prvej dávke v súlade s oficiálnym odporúčaním. Druhá dávka je určená jedincom, u ktorých z akéhokoľvek dôvodu nenastala odpoveď na prvú dávku."

Viete mi to, prosím, vysvetliť? Mám tomu rozumieť tak, že ju mám znova dať očkovať druhou várkou o 4 týždne?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

M-M-Rvaxpro je novšia očkovacia látka ako Priorix. Ľudia však majú väčšinou zlé predsudky voči novým vakcínam. Avšak treba si uvedomiť, že človek sa neustále vyvíja a takisto v dnešnom svete dochádza k veľkej migrácií. Vďaka tomu sa vyvíjajú aj vírusy, ktoré nás obklopujú. Preto by práve nové očkovacie látky mali byť pre nás čoraz prínosnejšie.

Popis v príbalovom letáku znamená, že druhá dávka na preočkovanie sa podáva len pacientom, ktorí neodpovedali na prvú dávku a môže sa podať najskôr po 4 týždňoch od prvej dávky.
Detičkám väčšinou medzi 8 - 10 dňom vrcholia príznaky po očkovaní. Môže sa dostaviť horúčka, sčervenanie, alebo opuch. To znamená slabé prejavy ochorenia, proti ktorému bolo dieťatko očkované, čo v tomto prípade je mumps, osýpky a ružienka.
Väčšina doktoriek si aj žiada aby ste im dali vedieť ako vaše dieťatko reagovalo na očkovanie a malo by sa to zapísať do jeho karty. Ak by neodpovedalo žiadnym z týchto prejavov, tak sa lekár prikláňa k preočkovaniu.


Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová