Podozrenie na zadnú nádchu a silný suchý dusivý kašeľ

Zodpovedané
14. feb 2019

Dobrý večer,

mojej 7 ročnej dcére začala pred vyše týždňom nádcha. Najprv riedka, potom dva dni po sebe zrána husté hlieny. Cez víkend som už mala pocit, že je na tom oveľa lepšie, keďže soplík už nemala skoro žiaden.

Celý týždeň sme dávali do nosa Vincentku sprej a Nasal Duo. V pondelok večer sa jej však začala zvyšovať teplota a počas spánku chrapčala. Celý utorok bola unavená a teplota sa jej pohybovala do 37,5°C, ktorá nebola ničím znižovaná. Fúkala iba riedky biely soplík, no raz aj hustý lepkavý. Keďže ju začal dusiť suchý kašeľ, tak som jej začala podávať cibuľový sirup a večer aj kvapky Ditustat.

V utorok ráno tiež vyfúkala husté odstaté sople, ale teplotu už nemala. No dusivý kašeľ má celý deň a rozpráva aj nosovo. Keď spí, tak občas aj chrapčí.

Môže to byť tzv. zadná nádcha?

Možem jej aj naďalej podávať Ditustat?

Mám sprej Nasal Duo vymeniť za niečo iné?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa toho čo opisujete, tak áno vyzerá, že jej zateká po zadu. Pokiaľ už netečie soplík z nosa, tak jej nadávajte Nasal Duo, keďže už ho týždeň užívala a viac ako 7 dní by sa takéto kvapky alebo spreje nemali podávať. Ostaňte radšej len pri Vincentke. Ak by sa jej znova objavili husté hlieny, tak radšej podajte namiesto Nasal Duo napríklad Pinio-Nasal sprej. Ten je na báze éterických olejov a pekne uvoľňuje dýchacie cesty.

Kedže chrapčí, tak jej stekajú hlieny a teda nemali by ste jej dávať Ditustat na suchý kašeľ ale niečo čo zriedi hlieny, aby ich vykašľala von a neschádzali tak do priedušiek, kde môžu spôsobiť zápal. Odporúčam preto napríklad Solmucol vrecká. Užíva sa jedno vrecko rozpustené v pohári vody 3x denne.

Ak by ste chceli ostať pri kvapkovej forme, tak potom kvapky Bromhexin, užívajú sa 3x denne 15 kvapiek.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová