Prečo sa Imuran nemá podávať pacientkám, ktoré plánujú tehotenstvo?

Zodpovedané
4. jún 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Má Imuran nejaké následky na plodnosť u ženy alebo u muža?

Prečo sa Imuran nemá podávať pacientkám, ktoré plánujú tehotenstvo?

Môžem užívať Imuran, keď mám ulceróznu kolitídu?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa súhrnu charakteristických vlastností lieku Imuran, boli u detí detí pacientov liečených azatioprínom preukázané chromozomálne abnormality (genetické zmeny v bunkách).

Dôkazy o teratogenite Imuranu u človeka sú nejednoznačné. Ak jeden z partnerov užíva Imuran, odporúčajú sa adekvátne antikoncepčné opatrenia, ako pri každej cytotoxickej chemoterapii.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut