V sirupe Klacid sú malé pevné čiastočky. Je to v poriadku?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

po nariedení sirupu Klacid a aj jeho následnom pretrepaní pred podávaním sú v ňom malé pevné čiastočky.

Je to v poriadku?

Nemali by byť úplne rozpustené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku.

Granulát na perorálnu suspenziu sa pripravuje nasledovne:
1. Doplní vodou po vyznačenú rysku.
2. Dôkladne sa pretrepe až kým sa rozpustia všetky častice granulátu.

Je potrebné vyhnúť sa prudkému a/alebo zdĺhavému pretrepávaniu. Pred každým použitím je potrebné suspenziu opätovne pretrepať. Použiteľnosť suspenzie je 14 dní.

Treba pamätať na to, že je to suspenzia nie sirup - sirup je číry! Suspenzia obsahuje určite čiastočky.
Neuviedla ste, aké pevné čiastočky, akej veľkosti?
Sú to zhluky?
Alebo nečistoty, ktoré sa dostali do lieku neodbornou manipuláciou?
Ako bol sirup skladovaný? Sirup nemá byť v chlade!

Najlepšie bude ak sirup vezmete do lekárni a poradíte sa lekárnikom, ktorý reálne sirup aj uvidí.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie