Znížená činnosť štítnej žľazy a vitamíny pre tehotné

Zodpovedané
1. feb 2019

Dobrý deň,

som v 7. týždni tehotenstva a mám zníženú funkciu štítnej žľazy. Beriem 1 tbl/L-Thyroxin 50 denne. Podľa výsledkov hematológie mám zvýšený homocysteín.

Aký vitamínový doplnok pre tehotné v 1. trimestri s ohľadom na môj zdravotný stav by ste mi odporučili?
S jódom alebo bez jódu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ste ešte len na začiatku tehotenstva a teda je pravdepodobné, že Vám postupne bude potrebné dávku L-Thyroxínu aj zvýšiť. Dieťa si totiž hlavne v prvom a druhom trimestri berie jód z tela matky, pretože ešte si ho nevie vytvárať samo.

Navyše vitamíny pre tehotné obsahujú len nepatrné množstvo jódu (cca 0,2 mg v 1 tobolke), takže kľudne napriek tomu, že užívate L-thyroxín, môžte si kúpiť aj vitamíny s obsahom jódu.

A čo sa týka homocysteínu, tak v tele sa rozkladá pomocou vitamínou B6, B12 a kyseliny listovej. Tieto vitamíny skupiny B tiež bývajú súčasťou vitamínou pre tehotné ženy.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová