Znižuje liek Jardiance cukor?

Zodpovedané
16. apr 2024

Dobrý deň,

kardiologička mi predpísala liek Jardiance na liečbu ľavej srdcovej komory a zlyhávanie srdca. Doma som si prečítala, že sa podáva diabetikom. Ja však diabetes nemám. Keď som to povedala kardiologičke, tak mi povedala, aby som sa sama rozhodla, či ten liek budem brať. Tak ho neberiem.

Mohol by mi znížiť cukor?

To je tiež zlé. Znižuje aj TK. Vtedy som mala aj nízky TK.

Rozhodla som sa správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem Vám za otázku. Liek je indikovaný okrem cukrovky aj na liečbu chronického srdcového zlyhania a chronickej choroby obličiek. Liek má preukázané účinky, že oddiaľuje výskýt hospitalizácie a úmrtia z kardiovaskulárnych príčin. Lekár vedel, prečo Vám ho indikoval.

Keďže je liek indikovaný na cukrovku, tak znižuje aj hladinu cukru a aj tlak.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie