Znižuje Paralen, Theraflu, Aerinaze, Prospan a Hedelix účinok antikoncepcie Daylette?

Zodpovedané
19. apr 2022

Dobrý deň,

beriem antikoncepciu Daylette. Teraz som prechladnutá a kašlem.

Môžem si dať lieky ako Paralen, Theraflu, Aerinaze a od kašľu Prospan/Hedelix alebo Pleumolysin?

Tieto mám momentálne doma. Nechcem, aby mi niektorý liek znížil účinok antikoncepcie. Taktiež pijem bylinkové čaje - mäta, medovka, materina dúška a podobne.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

uvedené lieky neznižujú účinok antikoncepcie Daylette. Môžete ich užívať.
Opatrne však s bylinkami. Konkrétne Vami uvedené čajoviny môžete počas užívania HAK konzumovať, netreba to však prehánať s ich množstvom.

Na hormonálnu antikoncepciu môžu mať vplyv niektoré antibiotiká, lieky na trávenie, niektoré bylinky (napr. ľubovník, alchemilka), či koreniny (sladké drievko). Na internete nájdete úplny zoznam.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut