3-ročný syn v škôlke stále iba plače. Môže mu stres nejako ublížiť?

Zodpovedané
6. okt 2023

Dobrý deň,

synček bude mať v novembri tri roky, v septembri nastúpil do škôlky. Prvé tri dni tam bol po dve hodiny a bol v pohode. Hral sa, neplakal. Štvrtý deň sa pri vstupe do triedy rozplakal a plakal dve hodiny v kuse. Ďalší deň to isté. Potom bol chorý, tak 2,5 týždňa do škôlky nechodil. Po chorobe tam chodí stále s plačom.

S učiteľkami sme sa dohodli, že tam bude chodiť iba na hodinu, ale on celú tú hodinu preplače. Nevedia ho ničím zaujať, nechce sa hrať. Len stojí a plače.

Môže mu ten stres nejako ublížiť?

Bolo by lepšie nedávať ho tam a skúsiť radšej neskôr, alebo ešte vydržať a čakať?

Zatiaľ tam bol spolu 10 dní. Doma a na ihrisku sa normálne hrá aj a inými deťmi, nezmenilo sa mu správanie, ani sa nebudí v noci s plačom.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam počkať možno do konca mesiaca, prípadne tiež v danom období predĺžiť dobu pobytu v škôlke. Napr. aspoň 2 - 3 hodiny, prípadne doobedie.

Niektoré deti totiž potrebujú dlhšiu dobu na adaptáciu. Takto Váš syn vlastne nemá možnosť zažiť aj pozitívny zážitok alebo emóciu v tomto prostredí. Vždy Vám pani učiteľka môže zavolať, keby plač pretrvával aj po dlhšej dobe.

Ak však v priebehu mesiaca nebudete vidieť žiadny pokrok, určite odložte zaškolovanie syna. Je možné, že jeho nervová sústava ešte nie je pripravená na proces separácie od Vás. Nie je to nič nenormálne a pred tretím rokom života dokonca veľmi časté.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”