7-ročná dcéra všetko ignoruje, žiarli a nič nepomáha. Ako máme s ňou komunikovať?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

mám 7-ročnú dcéru, som 2 roky vydatá. Dcéru mám z predošlého vzťahu. Z manželstva mám 3-ročného syna a aj mesačného chlapca. Ako sa narodil ten starší, tak prišlo peklo. Najstaršia dcéra žiarli. Môžeme s manželom robiť čokoľvek. Hrať sa s ňou, venovať sa jej a stále je zle. Za totálne všetko plače a úplne nás ignoruje.

V škôlke a teraz po novom v škole ju chvália, že aká je šikovná a úžasná. Doma je to čistý opak. Bola na skúšku aj u sestry, ale vydržala tri hodiny. Začala robiť presne to, čo nám robí. Môžem kričať, prosiť, dať trest. Všetko ignoruje a ničoho sa nebojí.

Najviac ma štve, že napríklad niečo vyleje a ona začne vrieskať na celý dom. Pritom nikdy som ju za to nebila a ani nekričala na ňu. Vždy jej opakujem radšej rozbi pohár, tanier, len základ, aby si si tu neublížila. Už som s nej naozaj vyčerpaná.

Takto to je 3 roky. Boli sme u psychológov a každý mi povie iba to, čo viem. Vraj žiarli a nikto mi nepomôže. A samozrejme mi povedali, že jej sa len treba venovať. Mám však tri deti. Napríklad manžel príde k nej a capne ju po zadku akože ju ide zbiť. Ale samozrejme spraví to jemne ako hru, aby ju rozosmial a hrala sa s ním. Ju to nebolí, ale začne kričať ako ju to strašne bolí. Pritom sa dívam. Alebo sa začne s ním hrať. Keď už manžel povie dosť, musíme už poupratovať a ísť do postele, tak sa urazí sa a začne plakať. Upratať už nepomôže. Môžem kričať koľko chcem po nej. Nezaujíma ju to. Maximálne spraví jednu vec a potom odíde. Všetko musím upratať ja alebo manže, lebo nemáme nervy na jej stále fňukanie. Radšej to spravíme.

Je to škaredé povedať, ale ja už neviem ako ďalej. Nič nepomáha.

Viete nám pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je mi ľúto, čo prežívate. Naozaj osvedčené odporúčania ako rozhovory, vysvetľovanie, aktívne venovanie pozornosti len dcére, čo najviac pozitívnych chvíľ - ste zdá sa vyskúšali.

Pre dieťa je príchod súrodenca stresová záležitosť, pridávajú sa ďalšie faktory ako napríklad teraz škola - 1. ročník. Tieto problémy s adaptáciou sa môžu u citlivejších detí prejaviť naozaj extrémnejšie. Hlavne sa tiež prejavujú aj vo vzťahu s rodičmi, do všetkých vzťahov a atmosféry v rodine. To zasahuje stále viac do bežného života.

V situácii, kedy pretrvávajú ťažkosti už tri roky je jediné moje priame odporúčanie absolvovať dlhodobejšiu terapiu. Veľmi odporúčam filiálnu terapiu, kde sa presne podobné ťažkosti dajú veľmi pekne vyriešiť. Nie je to jednorazová záležitosť, ale naozaj overená.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”