Súvisí spolu bakteriálna vaginóza a zápal močových ciest?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

toto leto som po dovolenke dostala bakteriálnu vaginózu a asi dva týždne na to aj zápal močových ciest. Oboje som mala prvý a zatiaľ jedinýkrát v živote a lekári ich liečili samostatne. Gynekológ mi najprv predpísal Entizol, ktorý som ani nezačala brať, lebo som následne od obvodného lekára na zápal dostala Zinnat. Ten ma pravdepodobne vyliečili z oboch ochorení.

Súvisia spolu tieto ochorenia?

Zaujíma ma to najmä z hľadiska prevencie, keďže čítam, že obe ochorenia sa často zvyknú opakovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pri vaginóze sa môže rozvinúť zápal močových ciest.

Je to dané hlavne anatomickými pomermi. Dôležitý je správny odber moču na kultiváciu, aby sa zabránilo falošne pozitívnemu výsledku a preliečeniu vaginózy.

Pekný deň

Prajem Vám krásny deň,
MUDr. Petra Vinceová