Ako je to so štiepením kyseliny listovej v organizme?

Zodpovedané
23. jún 2022

Dobrý deň,

kyselinu listovú beriem už rok a medzitým som dvakrát otehotnela. Raz z toho potratila. Tentokrát dúfam, že bude všetko v poriadku. Zachytila som však niekde na fóre, že niektoré ženy nevedia štiepiť kyselinu listovú, a preto ju z doplnkov stravy nevyužijú v plnom rozsahu. Resp. vôbec. Vraj si treba kúpiť "active folic", ktorú už telo nemusí ďalej štiepiť.

Čo je na tom pravdy?

Momentálne to striedam. Každý deň si dám tú druhú.

Ďakujem

Dobrý deň,

kyselina listová sa po prijatí v potrave metabolizuje v pečeni na aktívny metabolit 5 metyl THF. Mutácia MTHFR neznamená, že táto aktívna forma nevzniká, ibaže je nižšia účinnosť enzýmu MTH FR.

U žien s poruchou vstrebávania kyseliny listovej, alebo jej metabolizmu sa odporúča užívanie vyšších dávok kyseliny listovej, alebo užívanie aktívneho metabolitu.

Vaše užívanie kyseliny listovej je úplne dostatočné.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič