Je betakarotén bezpečný v 1. trimestri tehotenstva?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Veľmi ste mi pomohli. Dovoľte mi ešte jednu otázku.

GS Mamavit 1 je cenovo veľmi výhodný preparát, obsahuje však betakarotén. Všimla som si, že Femibion ho neobsahuje. Píše sa tam, že telo z toho tvorí A vitamín a je to kvôli bezpečnosti plodu, že tam nedali priamo A vitamín.

Je betakarotén v 1. trimestri bezpečný?

V predošlých tehotenstvách som brala Femibion.

Ďakujem

Dobrý deň,

vitamíny A, D, E, K sú rozpustné v tukoch a teoreticky je možné predávkovanie týmito preparátmi.

Pri užívaní vitamínových zmesí určených pre tehotné optimalizujú výrobcovia preparáty tak, aby denná dávka pokrývala potreby tehotných na vitamíny a minerály v určitom stupni tehotenstva.

Pri užívaní iných preparátov je potrebné sledovať zloženie a vhodnosť použitia pre tehotné ženy. Betakarotén je možné v tehotenstve užívať, ale je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič