Je vitamín A v tehotenstve potrebný alebo škodlivý?

Zodpovedané
20. jan 2023

Dobrý deň,

veľmi by ma zaujímalo ako je to s vitamínom A. Niekde sa píše, že retinol alebo retinoidy by žena v tehotenstve mala úplne vylúčiť. Dokonca aj z kozmetiky, i keď v pleťovom kréme toho vitamínu určite nie je veľa. Ďalej je tu okrem retinolov betakarotén, ako ďalšia forma vitamínu A. Na jednej strane tento vitamín potrebujeme, na druhej ho tehotná vraj nesmie. Potom pozriem na vitamíny pre tehotné a 8 z 10 obsahujú celkom slušné dávky práve vitamínu A.

Čo môže užívanie spôsobiť plodu?

Čo spôsobí neužívanie vitamínu A?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj s vitamínmi platí, že všetkého veľa škodí.

Vitamíny rozpustné v tukoch, teda vitamíny A, D, E, K - pri ich nadužívaní je možné až predávkovanie. Preto sú podľa odporúčaných denných dávok v tehotenstve pripravené multivitamínové zmesi pre tehotné. Pri nich sa dodržiava denné dávkovanie vitamínov.

V posledných rokoch máme dokonca špecifické vitamínové zmesi pre určitý trimester, preto je dávkovanie vitamínov v tehotenstve ešte presnejšie. Je jasné, že tehotná chce pre svoje dieťa všetko čo najlepšie, ale nadužívanie vitamínov určite nie je správna cesta.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič