Môžem užívať vitamíny pred otehotnením i napriek tomu, že mám myóm?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

na maternici mi bol zistený myóm vo veľkosti cca 1,5 cm, ktorý by však svojou polohou nemal brániť otehotneniu, o ktoré sa snažíme už dlhšie. Mám 35 rokov. Doktor mi predpísal Progestanelle 200 mg, ktorý mám užívať 1 x za deň vaginálne po ovulácií a vysadiť v deň menštruácie (na spevnenie maternice a udržanie prípadného tehotenstva). Párkrát mi meškala menštruácia pár dní odkedy sa snažíme, no tehotná som nebola. Cyklus mám pravidelný - 28 dní, ovulácia 14. - 15. deň.

Môžem i napriek tomu, že mám myóm užívať vitamíny pred otehotnením?

Nemôžu spôsobiť rast myómu?

Pri ovulácií mávam ostrú bolesť, pichanie v podbrušku.

Je to znak toho, že ovulácia práve prebieha alebo už je po nej?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo veku 35 rokov sa už plodnosť u ženy láme a pravdepodobnosť otehotnenia klesá.

Dôležité je odsledovanie hladiny AMH - hovorí o zásobe počte folikulov a vajíčok. Vhodná je kontrola v centre IVF, kde Vám zrealizujeme všetky testy na plodnosť a podľa výsledkov zvážime možnosti otehotnenia.

Vitamíny určite užívajte, neovplyvňujú rast myómu. Ovuláciu je vhodné odsledovať ultrazvukom alebo hormonálne.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič