Ako naučiť 1,5-ročné dieťa zaspávať s ockom?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

asi od 6. mesiaca máme rituál zaspávania 1,5-ročného dieťaťa spolu v posteli. Potrebuje moju blízkosť. V auguste ma čaká pobyt v pôrodnici a budem musieť venovať aj viac času bábätku. Preto sme skúšali uspávanie s ockom. Neúspešne viackrát. Raz som aj odišla úplne z domu, aby "nemal inú možnosť". Plakal a nechcel ani mlieko vypiť pri ockovi. Počkali 2 hodiny pri rozprávkach kým som prišla. Neviem, či je to len netrpezlivosťou ocka, alebo je už tak zvyknutý na mňa pri zaspávaní. Ideálne by bolo keby vedel zaspať sám.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste to dieťaťu pár dní rozprávať, že ocko by ho tiež rád uspal a že to spolu skúsia. Je fajn, aby tatinko prebral jednu časť rutiny. Napríklad, aby sám kúpal dieťa a boli iba oni dvaja. Následne môže byť tatinko prítomný vtedy, keď budete dieťa uspávať - ako tichý pozorovateľ. Potom sa môže zapojiť, že bude napríklad hladkať dieťa (ak mu to dieťa dovolí). Po pár nociach to môže vyskúšať on, alebo môže skúsiť dieťa douspať v noci, keď sa prebudí.

Častokrát dieťa vycíti, že sa niečo deje, že je to pre vás dôležité, aby zaspal s ockom a "zapnú sa mu kontrolky" a jednoducho dieťa nezaspí. Verte mi, že keď už príde deň D, poviete dieťaťu, že prichádza na svet súrodenec a zatiaľ bude s ockom, ktorý sa o neho postará, bude to ok. Dieťa to pochopí a otecko bude musieť nastúpiť s presvedčením a sebavedomím, že dieťa uspí a že ustojí, aj plač - ten plač je v podstate bojkot, dieťa bojuje, pretože chce zaspávať s vami. Je potrebné, aby dieťa cítilo, že aj u otecka je v bezpečí. To zabezpečí práve tak, že bude on v psychickej pohode, nebude nervózny ani v strese a proste bude si veriť, že dieťa uspí.

Je to veľmi aj o separačnej úzkosti. A dieťa cíti aj čoraz bližšie príchod nového súrodenca, môže to v ňom prebúdzať rôzne pre neho nové a neznáme emócie. Veľa ho mojkajte a hovorte mu, ako veľmi ho ľúbite.

Uvidíte, bude to všetko OK 🙂

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo