Poradňa: zdravý spánok babätiek a detí do 3 rokov

65 zodpovedaných otázok
Zuzana Sláviková
Odborník
Odoberaj77

Dobrý deň,

vitajte v mojej spánkovej poradni. Volám sa Zuzana Sláviková a som certifikovaná holistická spánková poradkyňa pre deti do 3 rokov.

Som tu pre vás, aby som vás ujistila a zodpovedala jednoduché otázky o spánku detí. Najčastejšie otázky, s ktorými Vám viem pomôcť sú:
👉 Musím používať zavinovačku a kedy a ako prestať?
👉 Sú krátke spánky normálne?
👉 Čo všetko môže spôsobovať časté nočné budenie?
👉 Ako zvládnuť regresiu?
👉 Ako zmeniť spánkovú asociáciu?
👉 Ako zapojiť tatina?
👉 Kedy prejsť na menej denných spánkov?
👉 Čo očakávať prvý rok v oblasti spánku dieťaťa?

K spánku pristupujem holisticky. Zameriavam sa na celý deň dieťaťa, jeho stravu, temperament, prostredie, zdravie, pôrod a obdobie šestonedelia, vaše psychické nastavenie a celkové fungovanie rodiny. Keď tieto nepoznám, nedokážem takto oline odpovedať. Medzi také patrí napríklad: „prečo sa moje dieťa budí často?“ „Aký režim mám nastaviť dieťaťu“? „Koľko by malo spať moje dieťa?“.

Spánok je veľmi komplikovaný a každé dieťa má svoju jedinečnú spánkovú potrebu. Preto pre bližšie identifikovanie príčiny problému je potrebné sa pozrieť na spánok ako na celok a možno využiť priamo aj konzultáciu.

✅ Rešpektujem prirodzený a biologicky normálny spánok detí a podporujem dojčenie.
Nepoužívam žiadne metódy vyplakávania, spánkového tréningu a učenia dieťaťa samostatne zaspať.
Metódami vás navediem k postupnému skvalitneniu spánku, ktoré rešpektujú vývojovú fázu, v ktorej sa práve dieťa nachádza.
✅ Pomôžem vám pochopiť spánok vášho dieťaťa a dodať sebadôveru do budúcna, aby vás spánok nestresoval.


Po narodení mojej dcérky som začala byť posadnutá jej spánkom, pretože spala úplne inak, ako som sa mohla dočítať v knihách a iných zdrojoch. Po dlhých mesiacoch som sa rozhodla začať spánok študovať. Prvé štúdium spánku bol vlastne spánkový tréning, o ktorom som si vtedy myslela, že je jediným možným riešením spánkových problémov. Avšak už počas štúdia som cítila, že toto nie je moja cesta a musí existovať aj prirodzenejší pohľad ako nazerať na detský spánok. A tak som začala študovať biologicky normálny spánok na kanadskom inštitúte Isla-Grace, kde som dosiahla certifikáciu ako holistická spánková poradkyňa Baby-Led Sleep and Well-Being Specialist.

Svoje poznatky a skúsenosti som začala zdieľať na Instagrame pod značkou Spinkaj bábo, kde edukujem mamičky a budúcich rodičov o biologicky normálom spánku bábätiek a tiež poskytujem online konzultácie.

Teším sa na vaše otázky, na ktoré budem odpovedať 1x týždenne.

Zuzana