Je normálne, že sa štvormesačné bábätko budí po 30 minútach?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na denný spánok môjho štvormesačného synčeka.

Ráno sa zobudí okolo 6:00 na mliečko. Následne ešte zaspinká na hodinku a pol. Potom dáme mliečko o deviatej, pohráme sa. Keď vidím, že už by spinkal, tak ho idem uložiť. Niekedy ťažšie zaspáva, niekedy ľahšie a pospí len 30 minút. Potom už sa mi ho nepodarí uspať dlhšie a takto sa to opakuje až do večerného kúpania. Niekedy vonku sa mi ho po polhodinke podarí uspať v kočíku na dve hodiny. Ale vždy je tam to že sa po polhodinke zobudí. Buď sa mi ho podarí uspať dlhšie alebo nie. Každý deň je inakší niekedy lepší niekedy horší.

Keď synček takto málo spinká, tak je veľmi mrzutý a stále plače. Následne menej papá, lebo je unavený. Skúšala som spinkanie na posteli pri mne v kočíku, ale vždy sa po 30 minútach prebudí. Večer okolo 19:00 ho okúpam, napapá sa a spinká krásne až do pol tretej alebo štvrtej. S nočným spánkom nemá problém.

Čo robím zle?

Je to v jeho veku normálne, že sa takto budí?

Ďakujem

Dobrý deň,

krátke spánky 30 minút (1 cyklus) sú normálne. Niektorým bábätkám to jednoducho stačí, pospia si svojich 30 - 45 minút a zobudia sa usmiate a spokojné. V tom prípade dieťaťu poskytnite viac spánkov počas dňa.

Krátky spánok však môže ovplyvňovať tiež regresia, vývojový milník, zúbky alebo choroba. Všetky tieto zmeny sú dočasné a do 5 - 6 týždňov by sa malo všetko vrátiť do starých koľají.

Čo však v prípade, že sa dieťatko budí mrzuté alebo s plačom?
Jednou z príčin je to, že dieťatko zaspáva preunavené. Uspávanie je ťažké a môže sprevádzať plač. Bábätká spia krátko a zobúdzajú sa opäť s plačom. Hlavnú úlohu zohráva vysoká hladina kortizolu, čo spôsobuje, že spánok je málo relaxačný.

Čo môžete urobiť?
🧡Skúste uspávať skôr. Kľudne stačí o 10 - 15 minút.
Ak neviete zachytiť na dieťati známky únavy, sledujte dobu bdenia. Pár dní si ju zapisujte, aby ste prišli na ideálny čas bdenia vášho bábätka.

🧡Pokúste sa dieťa douspať, aby prešlo do ďalšej spánkovej fázy s pomocou spánkových asociácii, ktoré vám fungujú. Kojenie, hojdanie, hladkanie, pohyb v kočíku, nosič, ľahnite si s bábätkom. Veľmi môže pomôcť aj pustený biely šum počas denných spánkov.

🧡Ak sa dieťa budí vždy v rovnaký čas, povedzme 30 minút, vojdite do miestnosti o 5 - 10 minút skôr pred zobudením a jemne bábätko pohladkajte, pohýbte nožičkou, ručičkou. Cieľom je jemne dieťatko prebudiť ešte pred tým, ako by sa zobudilo samé. Určite sa ho nesnažte zobudiť úplne. Stačí, keď sa iba trošku pomrví a bude spinkať ďalej. Dieťa by malo prejsť do ďalšieho cyklu bez dodatočného zobudenia. Túto metódu skúšajte aspoň 5 dní, aby ste videli, či to na vášho drobca funguje a dokážete mu takto predĺžiť spánok.

Dieťa si začne samé predlžovať denný spánok po siedmom mesiaci, no niekedy až s príchodom jedného denného spánku.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo