Aké výživné je reálne na 6-ročné dieťa, ktoré chodí do špeciálnej školy a liečilo sa na psychiatrii?

Zodpovedané
14. sep 2023

Dobrý deň,

priateľ má vo svojej starostlivosti súdom prideleného 6-ročného syna. Jeho bývalá manželka platí na malého už od 1 roka 80 eur. Tento rok nastúpil do Špeciálnej školy do predprípravného ročníka. Ona sa o neho nezaujíma, platí mu ako sa jej zachce. Už boli na ňu asi aj 3 trestné oznámenia, pretože viac ako 1,5 roka neplatila. Bola aj obvinená, avšak potom rýchlo zaplatila cez 400 eur. To jej vyrátali na polícii, že má do mesiaca vyplatiť, teda ak nechce ísť sedieť.

Ako matka sa nezaujíma. Keď má nového priateľa, tak sa chce ukázať ako vzorná matka. Vtedy príde malého pozrieť, inak vôbec. Nekúpila mu za celé roky nič, ani žiadne darčeky na sviatky, narodeniny, meniny, Vianoce.

Má ho chodiť pozerať každý druhý nepárny víkend na 3 hodiny, ale nechodí. Strieda stále chlapov, žije sexuálne za peniaze, droguje, pije alkohol.

Je možnosť zamedziť jej styk?

Akú výšku výživného môže priateľ žiadať?

Syn je aj psychicky chorý, chodíme s ním neustále po psychiatroch. 3 mesiace bol hospitalizovaný na psychiatrii v MT, musíme chodiť každé 3 mesiace na neurológiu na kontroly, lebo mu našli nejaké nálezy na mozgu. Spapá nenormálne veľa na dieťa.

Je 150 eur reálna čiastka?

Ďakujem

Dobrý deň,

výšku výživného Vám neviem určiť, nakoľko táto závisí hlavne od majetkových pomerov matky, ktoré preskúma súd.

Do výšky výživného sa zohľadňujú potreby dieťaťa, jeho výdavky, zdravotný stav...

Styku s matkou môžete zamedziť návrhom na súd, ktorý spojíte s návrhom na zvýšenie výživného. Tieto návrhy sú bezplatné, teda žiadny súdny poplatok neplatíte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz