Je reálna šanca, že súd schváli výživné ako žiada bývalý manžel?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

po búrlivom rozvode sme sa dohodli s bývalý, manželom, že dcéru mu nechám, lebo bol na mňa neustále vyvíjaný nátlak. Ex nechcel ani výživné, pretože má nadštandardný prijem. Napriek tomu výživné platím podľa dohody na súde už 5 rokov, čiastku 75 eur mesačne. Posledný rok som posielala z vlastnej iniciatívy 110 eur, keďže som mala lepší príjem. Nikdy som s platením výživného nemeškala. Plus dávam dcére peniaze jej do ruky na sviatky, keď k nám príde. Inak mám len občasné výdavky, na ktoré ex pýtal peniaze - napr. zimná bunda, topánky, výlety. Dcéra k nám chodí posledný rok veľmi málo. Keď príde, vždy iba kvôli peniazom. Komunikácia s ňou je na bode mrazu. Bude mať 15 rokov. Aktuálne som vydatá druhýkrát, máme s manželom 10-ročnú dcéru a som teraz v 6. mesiaci tehotenstva. Nemám žiadny príjem. Som na úrade práce evidovaná ako nezamestnaná, čakám na rozhodnutie o tehotenskom príspevku, ktorý sa pohybuje od 230 eur. Manžel pracuje, jeho príjem je asi 1200 - 1300 eur. Bývalý manžel si zmyslel, že chce zvýšiť výživné na sumu 150 - 200 eur. Urobil tak na základe toho, že som mu povedala, že nezvládam platiť sumu 110 eur a vrátim sa k sume 75 eur, čo máme dané v dohode. S terajším manželom máme hypotéku a štandardné výdavky ako iné rodiny.

Je reálna šanca, že súd exmanželovi schváli výživné na ním požadovanú sumu?

Počítal by sa príjem aj môjho terajšieho manžela, keby sa riešilo súdne výživné na dcéru, ktorá nie je jeho?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko sa Vám zmenili osobné a majetkové pomery - máte dalšie vyživovacie povinnosti, tak je možné, že súd Vám výživné zníži. Nie je to však isté a záleží to od veľkého množstva informácií, ktoré nemám k dispozícii.

Do úvahy sa bude brať aj príjem Vašeho manžela, nakoľko s ním žijete v spoločnej domácnosti.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz