Mám nárok na zvýšenie výživného, keď si otec náročky necháva minimálnu mzdu?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, ako je to s výživným v takom prípade, keď si môj bývalý manžel zámerne v pracovnej zmluve nechal uviesť, že dostáva minimálnu mzdu. Viem, že si prenajíma byt v Bratislave, chodieva na všelijaké motov ýlety, dokonca v lete chce ísť aj s dcérou k moru.

Som povinná ju tam s ním pustiť, keď na neho vôbec nie je zvyknutá?

Nepožiadala som o zvýšenie výživného už päť rokov a keď som to spomenula, povedal mi, že to mám skúsiť, ale keďže má minimálnu mzdu, tak mi ho ešte znížia. Dcéru si berie v priemere raz za tri mesiace na dve noci. Keď chce ísť dcéra naspäť k nám domov skôr ako jemu vyhovuje, vyhovára sa, že nemá na naftu a nebude behať hore dole z východu na západ, tak dcéra pomaly ešte viac stráca záujem.

Môžem si dať zvýšiť výživné?

Ďakujem

Dobrý deň,

o výživné si môžete žiadať vždy pri zmene majetkových pomerov otca alebo vás a zmeny potrieb dieťaťa. Podľa judikatúry je možné o výživné žiadať aj plynutím času, cca každé 3 roky.

Pri určení výživného sa neposudzuje iba mzda, ale aj ostatné majetkové pomery otca, jeho možnosti a schopnosti, napr. na trhu práce, ktoré bude musieť otec vysvetliť. V prípade súdneho sporu doporučujem využiť služby advokáta, ktorý vám pomôže s dokazovaním, aby ste preukázala príjmy otca.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie, ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz