icon
avatar
14veronika
Správa bola zmenená    26. feb 2025    

Baby mozte mi poradit ak by som si zalozila zivnost a budem mat prijem 2500e za mesiac odvody do soc. Poistovne z tejto sumy budu vypocitane takto? 2500-60%vydavky=suma x33% ? Dakujem

avatar

Prvý rok založenia živnosti sa neplatia odvody do sociálnej poisťovne

26. feb 2025
avatar

nie takto sa to neráta ... odvody do ZP vyrátaš
príjem ročný minus 60% paušalne výdavky deleno 1,486 koeficient x 15% deleno 12 sa rovná mesačné odvody, ak sú nižšie ako minimálne platíš minimum.
A do SP je to podobné, akurát tam je 33,15% .
A detto do SP do podania prvého danového priznania neplatíš, a potom až od júla alebo oktobra

26. feb 2025
avatar

Ale ak neplatia odvody, nemáš potom na nič nárok. Môžeš si platiť dobrovoľne poistné v minimálnej sume.

27. feb 2025
avatar

@hrvn nemusia sa platit

27. feb 2025
avatar

Ale radsej plat aj do SP, pojde Ti to do dochodku.

27. feb 2025
avatar

@zalka nepomylili ste sa? Nema to byt prijem minus 60%..%1,486...%12..x0,15?

27. feb 2025
avatar

@14veronika nie nepomýlil... 15% sú odvody do ZP a 12 sú mesiace v roku

27. feb 2025
avatar

@zalka lebo ked to ratam vasim vypoctom tak mi to vobec nevychadza

27. feb 2025
avatar

Co ti nevychádza?
Ročný príjem napr 20000e - 60%= 8000e /1.486 * 15%/12 = 67.30 e co je menej ako minimum tak sa platí minimum 107.25e do ZP

27. feb 2025
avatar

Ako ratam tak ratam mne to vyslo 6 811,25€ 🧐

27. feb 2025
avatar

@14veronika z akej sumy ratas

27. feb 2025