Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
5759
7. jan 2017
283 

Uteráky v sebe skrývajú nechutné tajomstvá: Ako často by sme ich mali prať?

Uteráky patria medzi najšpinavšie predmety v domácnosti. Od momentu, kedy ich začneme používať, sa stávajú živnou pôdou baktérií, plesní, mŕtvych kožných buniek, slinných, anýlnych a močových sekrétov a mnohých ďalších choroboplodných zárodkov zdržiavajúcich sa v kúpeľniach, ktoré sa mohli dostať na naše uteráky, vrátane kvapôčok zo záchodov.

Mnoho z týchto mikróbov sa rozširujú veľmi rýchlo a množia sa. Nejedného milovníka čistoty tak môžu pri tomto výpočte obliať mdloby. Koľkokrát teda môžeme použiť uterák predtým, než sa nám koncentrácia týchto nečistôt vymkne z rúk? "Ak dokážete uterák dôkladne vysušiť, maximum je použiť ho trikrát," povedal pre Tech Insider mikrobiológ Philip Tierno z New York University School of Medicine.

Dôležité je preto nechať uterák kompletne vysušiť a nenechávať ho v zatvorenej vlhkej kúpeľni, kde vzniká ideálne prostredie pre množenie baktérií. Ak uterák zapácha, znamená to, že v ňom rastú mikróby. Uteráky sú ideálnou živnou pôdou pre choroboplodné zárodky, pretože obsahujú mnoho podmienok pre vznik mikrobiálneho života - vodu, teplo, kyslík a neutrálne pH.

Keď sa utierame, mikróby a ďalšie sekréty, ktoré žijú na povrchu nášho tela, sa dostávajú do uteráku. Odumreté kožné bunky a iné usadeniny slúžia ako potrava pre mikróby a vlhkosť dodáva voda s neutrálnym pH.

Aj keď väčšina mikróbov nie je výrazne škodlivá, Tierno varuje pred zdieľaním jedného uteráka s inými osobami. Dochádza tak ku kontaktu s organizmami, na ktoré tvoje telo nie je zvyknuté, ako napríklad stafylokok, ktorý spôsobuje rôzne zápaly či kožné infekcie. Dôležité je podľa Tierna byť si vedomý, čo všetko sa v uteráku nachádza a začať ich prať častejšie, než sme boli zvyknutí.

  Brrrrrrr... a to si hovorim,ze ich periem dostatocne casto....🤔😲

  7. jan 2017

  Periem.kazdy 3 den,pridavam ocot do.prania a min.na 60...+ pouzivame susicku....susim v kuchyni na radiatore,nie v kupelni😉

  7. jan 2017

  o.k, ode dneška i chlapa před sexem proženu pračkou a děti , před dotykem, začnu umývat savem 😎 .....zas to neberte tak doslova, všeho s mírou a v klidu, vždyt chodíte v rodině na jedno wc, spíte v jedné posteli s partnerem a s dětmi, někdo má i zvířátko v bytě, květiny taky mají spoustu "chamradě" v půdě v květináči. to bychom museli žít ve sterilním prostředí a s nikým se nestýkat, abychom byli ušetřeni nájezdům možných bacilů a mikrobů..

  7. jan 2017

  Ďakujem za članok....veľmi poučný☺prekvapilo ma čo všetko v tom je😢riadny hnus

  7. jan 2017

  @anickabasnicka no poznam rodinu 4cl. kde sa delia o osusku cely tyzden (ziadne socky!!!) pani tak bola naucena od mamy a cumela ked som jej horila ze menim kazdy max.2 den a mame kazdy sam (aj deti)....

  7. jan 2017

  A to u nas v skolke davaju domov prat kazdy druhy tyzden. Ja ked som povedala ze budem si brat kazdy tyzden tak ste maly vidiet tie pohlady

  7. jan 2017