Ahojte....chcem sa vás spýtať. Som tehotná a ešte stále pracujem. Tehotenstvo som zamestnávateľovi oznámila pár mesiacov do zadu. Ak by som sa rozhodla nastúpiť na materskú tych 8 mesiacov (75% z hrubej mzdy)na poberanie materskej sa bude rátať odo dňa kedy sa rozhodnem na tu materskú nastúpiť? A po uplynutí 8 mesiacov mi bude aká suma vyplácaná? Viete mi poradiť? Ďakujem vám.
O nástupe na materskú nerozhodujes ty, ale tvoj lekár. Je to spravidla 6 týždňov pred predpokladaným pôrodom. Môže byt aj 8, ak sú na to dôvody. Potom máš materskú počet týždňov určených zákonom - podľa tvojej situácie - a potom dostávaš rodicak.
Potom ked prejdes na rodicovsku dovolenku po tych cca 8 mesiacoch (podla tvojej situacie) budes dostavat rodicovsky prispevok - v tvojom pripade ten vyssi kedze budes poberat matersku davku predtym. Plus este od narodenia pridavky na dieta.
doba poberania materkého príspevku je striktne daná, takže je uplne jedno či nastúpiš 6tt alebo 8tt pred pôrodom, po skončení doby prechádzaš na rodičovský príspevok....čiže ak nastúpiš skôr na MD, skôr sa MD aj skončí.....
Po novom si v kolonke nastup na MD vypisuje tehotna,nie lekar😉 a ano ako je pisane vyssie… vacsina lekarov ma zauzivane stare info,ktore si na socialnej poistovni neoveruju.
Áno, od nástupu na materská sa to počíta. Potom dostávaš rodičák.