annag
5. sep 2010

Prečo dojčiť?

Aj dnešné ženy chcú rodiť a dojčiť svoje deti. Žijeme v treťom tisícročí, no stále privádzame na svet deti rovnakým spôsobom, stále sme cicavce. Moderný človek sa síce pokúša posledné desaťročia umelo zasahovať do tohto procesu, no len veľmi nedokonale. Najlepším inkubátorom zostáva maternica , najlepšou výživou dojčenie , najlepšou postieľkou mamičkina náruč.
Prečo by matka mala dojčiť? Pretože jej dieťa má právo dojčiť sa. Pretože dojčenie je prirodzené a jednoduché. Dáva mamičke voľnosť a slobodu napriek tomu, že má ešte nesamostatné bábätko. Dojčiť sa dá kdekoľvek a kedykoľvek, na prechádzke lesom, v kútiku kaviarne či na lavičke v parku.  Nie je nič jednoduchšie ako cestovať s plne dojčeným bábätkom. Mliečko je vždy okamžite k dispozícii, má správnu teplotu, je hygienické a zadarmo. Dojčiaca matka sa nemusí obmedzovať vo svojom životnom štýle. Môže jesť všetko čo jej chutí. Deti zvyčajne veľmi dobre tolerujú stravu mamičky. Čím pestrejší jedálniček mamička má, tým viac budú bábätku chutiť príkrmy. Vôňa a chuť ponúkaných jedál mu už budú dávno známe. Môže bez obmedzenia športovať, formovať si postavu, starať sa o svoje telo.  
V období finančnej krízy a uponáhľaného spôsobu života je dojčenie o to viac dôležité. Pretože dojčenie znižuje stres u matky i u bábätka a tým pozitívne vplýva na ich fyzické i psychické zdravie. Tvrdí sa, že  matka, ktorá prežíva nejaké ťažké obdobie musí “stratiť” mlieko. Že matka, ktorá má “oslabenú imunitu” nedokáže tvoriť mlieko. Nie je to pravda, matky v koncentračných táboroch, vo vojnách, matky z hladujúcich oblastí sveta dokážu svoje deti dojčiť a vyprodukovať nutrične hodnotné mlieko.  Choroby neobchádzajú ani dojčiace mamičky, no je v skutočnosti len vemi málo ochorení, ktoré s dojčením nie sú zlúčiteľné. Lekári ústretoví voči dojčenie dokážu nájsť takmer vždy vhodné lieky. V dnešnom svete kultu umelej výživy je neustále spochybňovaná schopnosť matiek dojčiť, spochybňuje sa kvalita materského mlieka, ktoré  organizmus vytvára pre ich deti.
Materské mlieko sa státisíce rokov vyvíjalo pre potreby ľudského mláďaťa. Vznikol z neho dokonalý koktail živín, minerálov, vitamínov aj obranných látok. Bábätku chutí, dokáže ho dokonale stráviť, umožňuje mu rásť. Vďaka kontaktu pusy bábätka s bradavkou sa v priebehu niekoľkých hodín v mlieku vytvárajú protilátky na mikroorganizmy v okolí matky. Bábätko vždy pije mliečko ušité presne na mieru. Neustále sa prispôsobuje jeho vnútorným potrebám. Umelé mlieko je unifikované pre každé bábätko, nedokáže sa prispôsobiť v danej chvíli potrebám konkrétneho dieťatka. Stále v ňom chýba množstvo dôležitých látok. Obsahuje cudzorodú kravskú bielkovinu, ktorá je silný alergén a je veľmi ťažko stráviteľná. Preto by sme s umelým mliekom mali zaobchádzať ako s liečivom, ktoré má svoje vedľajšie účinky, podávať ho len výnimočne a dočasne .  
V roku 1981 bol prijatý Medzinárodný kódex marketingových náhrad materského mlieka. V jednom bode zakazuje výrobcom vydávať texty naznačujúce, že dojčenie môže byť zložité a dieťa môže vyžadovať dokrmovanie umelým mliekom. Kŕmenie z fľaše je intervenčný, neprirodzený spôsob výživy . Každých 30 sekúnd na svete umrie bábätko, pretože bolo kŕmené fľašou a umelé mlieko bolo kontaminované. Každý rok umrie v chudobných krajinách 1.500.000 detí, pretože neboli dojčené. (zdroj UNICEF) . Kŕmenie z fľaše umelým mliekom nie je náročné? Je oveľa ťažšie a náročnejšie. Matka nemôže reagovať na prvé náznaky hladu, musí sterilizovať fľaše a cumle,  ohrievať vodu a namiešať umelú výživu. Jej dieťa zatiaľ musí čakať, plakať, naučiť sa zvládať samotu. Musí sa uspokojovať umelou náhradou prsníka. Dojčenie i predčasne narodeného dieťaťa sa spája s menšou desaturáciou kyslíka než kŕmenie z fľaše. Už predčasniatko môže pri prechode z výživy žalúdočnou sondou prejsť priamo na dojčenie.  
Práve potreba dokrmovať istý čas bábätko a nedostatočný váhový prírastok spojený s množstvom chýb pri dojčení sú zneužívané producentami umelých výživ, fľaší a cumľov. Isteže, vzácne sa objavia i mamičky, ktoré z nejakej príčiny nedokážu vyprodukovať dosť mlieka pre svoje bábätko. Môže sa to stať napr. adoptívnym matkám, matkám s nevyvinutými prsnými žľazami. A potom sú tu matky, ktoré dokážu produkovať dostatok mliečka, no pre umelé zásahy, nesprávne postupy a nesprávnu pomoc sa ich laktácia dobre nerozvinie a bábätko neprospieva. Žiadna správna poradkyňa či lekárka  netúži bábätko vyhladovať a nebráni sa dokrmovaniu, ak je to ozaj nutné. Ale dojčenie nie je len kŕmenie. My dokážeme bábätko dokrmovať priamo na prsníku pomocou cievky. Bábätku i mamičke tak zabezpečíme všetky výhody dojčenia. Zároveň bábätku zabezpečíme dostatočný prísun živín, ktorý mu prúdi zo zásobníka cez cievku v puse. Bábätko neprestáva prijímať materské mlieko, dojčením a blízkym kontaktom má zabezpečené optimálne podmienky na jeho rast, vývoj, upevňuje si väzbu s mamičkou.  Matka takisto nestráca výhody dojčenia, či už zo zdravotného alebo psychologického hľadiska. A čo je podstatné, dokrmovanie na prsníku zvyšuje produkciu materského mlieka. Na rozdiel od kŕmenia fľašou.  Videli ste na škatuli s umelým mliekom odporúčanie dokrmovať bábätko pomocou cievky? Asi nie. Cievka totiž stojí cca 1 €. Fľaša viacnásobne viac. K tomu sa nabaľujú rôzne cumle, ohrievače fliaš atd. A čo je dôležité – potreba príjmu umelého mlieka sa jeho podávaním z fľaše neustále zvyšuje až na 100%. Na rozdiel od dokrmovania na prsníku, pri ktorom sa v priebehu pár dní  laktácia v drvivej väčšine prípadov  môže naplno rozbehnúť. Budú producenti takýto postup propagovať? Nebudú, veď by išli proti svojim záujmom – predávať viac. Ak by výrobcovia odporúčali upraviť prisatie a dokrmovať cievkou, umelé mlieko by ozaj zostalo v polohe ” lieku”. Tak ako to bolo pôvodne s umelou výživou zamýšľané. Zachrániť vo vzácnych prípadoch život, lebo materské mlieko nie je k dispozícii. Bolo by užívané dočasne, po nevyhnutný čas. Pretože najneskôr po prechode na tuhé príkrmy by už bábätko mohlo byť naplno dojčené a popritom i prikrmované zeleninou, ovocím či mäsom. Dojčenie by pokračovalo tak dlho, ako by to mamičke a bábätku vyhovovalo.  
Dojčenie skutočne nie je len kŕmenie, dáva bábätku i mamičke oveľa viac. Základné potreby bábätka sú zasýtiť hlad, byť v teple a bezpečí. Toto všetko nájde v náručí mamičky, na prsníku. Niekedy sa dojčí krátko od smädu, inokedy dlhšie od hladu. Chce sa dlho dojčiť, pretože sa cíti preťažené, opustené alebo mu je zima. Preto sa niekedy dojčí každú hodinu a inokedy každé 4 hodiny. Bábätko vie, že na prsníku dostane všetko, čo potrebuje. Cíti, že je mamičkou prijímané, že ho neodmieta. Dostáva jej lásku a pozornosť. Dojčenie je liek na každú boliestku. Na boľavé kolienko, na udretú hlávku, na veľkú krivdu , čo sa mu prihodila. Matka , ktorá je v tesnom fyzickom kontakte s bábätkom, reaguje na jeho potreby včas,  vie ich ľahšie rozpoznať a uspokojiť. Dojčenie ju napĺňa. Je hrdá, že dokáže živiť svoje dieťa vlastným mliečkom. Rozumie svojmu dieťatku i keď nerozpráva.
Po kŕmení sa bábätko vďaka dojčeniu nerušene prenesie do ríše snov. Bez plaču a nekonečných hodín neúspešného uspávania.  Dieťatko, ktoré leží samé v postieľke  s cumlíkom v puse, netuší, že mamička je len vedľa. Má pocit, že odišla navždy. Cíti sa odmietnuté, opustené a ohrozené. Nervózne saje cumeľ i celé hodiny len aby potlačilo nahromadený stres. Je nespokojné, plačom volá o pomoc. Dojčiaca matka dokáže rýchlejšie reflektovať na potreby svojho bábätka. Zvyčajne zasahuje okamžite pri prvých náznakoch nespokojnosti – ponúkne prsník, vezme na ruky a bábätko, hoci i plače, vie, že na jeho volanie príde odozva. Bábätko, ktoré sa od malička nedojčí  si možno ľahšie zvyká na samotu, pretože už útleho detstva je viac osamotené, čo sa možno javí ako zdravá samostatnosť . Ale: ak naraz vypije veľkú dávku mlieka, zaspí na dlhú dobu a nevládze ani protestovať, lebo má plné bruško. Jeho organizmus  sa musí naplno sústrediť na trávenie. Ak pozná cumeľ, upokojuje sa ním namiesto toho, aby sa upokojovalo na prsníku a v náručí mamky. Alebo ak ho kolíše lehátko na motorček namiesto mamičky . Alebo ak viackrát absolvovalo metódu vyplakania a odozva neprišla a už rezignovalo. Nedojčené bábätko sa  možno ľahšie odcudzí , nie osamostatní.  
Okamihom pôrodu sú prsia matky pripravené dojčiť, prvé mliečko sa v nich začalo tvoriť už dávno pred pôrodom. Je fascinujúce sledovať, ako sa novorodeniatko nahé bez pomoci inštinktívne doplazí po hrudi mamičky až k prsníku a nájde si bradavku. Ak sa tento proces nenaruší, v priebehu 1- 2  hodín od pôrodu dôjde k samoprisatiu bábätka na prsník.  Bábätko sa začne samé dojčiť. Pohyb bábätka, masáž prsníka rúčkami bábätka pred prisatím vyvoláva u mamičky oxytocínové impulzy, bábätku po prisatí dobre tečie mliečko – tekuté zlato nazývané kolostrum. Zvýšenie hladiny oxytocínu rozšíri kožné cievy na hrudníku, čím mamička prenáša teplo na svoje dieťa a stáva sa tak živým inkubátorom. Uvoľnený oxytocín, nazývaný i hormón lásky,  prechádza i do centrálnej nervovej sústavy matky, čo ovplyvňuje jej vzťah k bábätku. Vyvoláva v nej pravú nekonečnú materinskú lásku, pevné puto k bábätku, láskyplné materské správanie. Nikdy v živote sa v žene neuvoľní toľko oxytocínu než tesne po pôrode.  Matka, ktorá zažila prirodzený pôrod a po pôrode zažila samoprisatie bábätka, si dokáže už v prvých hodinách vytvoriť takú silnú väzbu s bábätkom a tak pevne sa utvrdiť v role matky, že otázka dojčiť – nedojčiť sa v nej nezrodí. Matka, ktorej bude umožnené prvé hodiny tráviť so svojím bábätkom najmä  kontaktom “koža na kožu”, sa bude cítiť kompetentná živiť a starať sa o bábätko tak,ako jej to hovorí materinský inštinkt. Bude chcieť podvedome dávať bábätku pocit bezpečia, zasýtiť hlad a cítiť ho živé a teplé. A ak sa aj vďaka nesprávnym zásahom vyskytnú problémy, bude pravdepodobne vyvíjať snahu prekonať ich. Pretože ony sa prekonať dajú, najmä ak má kvalifikovanú pomoc.
Žijeme v nedokonalom svete plnom nedokonalých ľudí. S dojčením je spojené množstvo mýtov.  Jeden z nich je, že dojčenie je bez príčiny niekedy ťažké, bolestivé. že mamička môže len tak stratiť mlieko. Otázka dojčenia bola vždy otázka života a smrti. Aj preto má žena dva prsníky. Ak jeden nefunguje, nahradí ho naplno druhý prsník. Jeden prsník dokáže tvoriť dostatok mlieka pre jedno ba i dve deti. Prečo teda tak veľa mamičiek neúspešne dojčí? Pretože sa počas alebo po pôrode nevhodne zasiahlo.  
Pokiaľ počas tretej doby pôrodnej môže mať mamička nahé bábätko na svojej hrudi, vylúči dostatok oxytocínu i na bezpečné porodenie placenty.  Syntetický oxytocín, ktorý sa pri pôrode často neuvážene a rutine podáva vnútrožilovo, nepreniká do mozgu. Pôsobí iba na sťahy maternice. Blokuje jeho prirodzené a veľmi dôležité  uvoľňovanie. Prvý umelý zásah, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť dojčenie a život s bábätkom je na svete.  
Umelým zásahom do dojčenia je i zdanlivo nevinný cumlík, ktorý mamičky berú ako povinnú súčasť výbavičky. Mamičky netušia, že práve on má na svedomí často predčasné ukončenie dojčenia. Stojí za boľavými bradavkami,  hryzením bábätka keď mu rastú zúbky, ale i za typickým dojčeneckým štrajkom, keď bábätko niekoľko hodín či dní tvrdohlavo odmieta prsník. Jedna jediná skúsenosť s cumľom môže oslabiť pristie bábätka. Už nebude otvárať pusu doširoka tak, aby uchopilo čo najväčšiu časť dvorca. A tu máme ďalší mýtus o tvare bradaviek.   Mliečko do pusy nasáva bábätko stláčaním dvorca prsníka. Bradavkou mliečko len vyteká. Bábätko sa dokáže prisať na prsník s akýmkoľvek tvarom bradavky bez použitia klobúčikov. Na tvare bradavky, či je plochá alebo vpáčená vôbec nezáleží. Základom úspešného dojčenia je správne prisatie. Hovorí sa, že  najmä spočiatku musí dojčenie bolieť. Nie je to pravda. Správe prisaté bábätko môže byť na prsníku i celé hodiny a bradavky bolieť nebudú.  
Používanie umelých náhrad bradavky oslabuje správne prisávanie sa bábätka a snáď najviac ovplyvňuje úspešnosť dlhodobého dojčenia.  Pre mamičku je medvedia služba, ak ju necháme po pôrode samú oddychovať a bábätko jej vezmeme na noc či aj na celý deň preč. Namiesto toho, aby sme jej bábätko položili na holú hruď, vďaka čomu by sa oveľa rýchlejšie zotavila a bábätko sa dojčilo na požiadanie a tým si vytváralo a pilo dostatok mliečka.
Súčasnou praxou je potláčanie príznakov , nie odstraňovanie príčin. Nevie sa prisať na prsník? Skúsime klobúčiky namiesto toho, aby sme bábätko učili správne sa prisať a mamičku správne bábätko na prsník prikladať.  Má žltačku? Vezmeme ho pod lampu namiesto toho, aby sme bábätku umožnili prijímať veľa mliečka efektívnym dojčením na požiadanie.  Bolí bruško? Nasadíme liek na koliku namiesto toho,aby sme mamičku naučili ako prsník dobre vyprázdniť. Grcká? Zahustíme mliečko, nariadime predlžovať intervaly. Namiesto toho, aby sme mamičku upokojili a naučili ju šetrne s bábätkom manipulovať. Nepriberá? Nariadime dokrmovať fľašou namiesto toho, aby sme mamičku naučili efektívne dojčiť. Horúčky, zápaly prsníkov či vyčerpanosť z dojčenia sú následok intervencií a nesprávnych rutinných  postupov,  ktoré sa pri dojčení udiali.  
Mnohé mamičky povedia, však mne to fungovalo, dávala som fľašu i cumlík a dojčila som rok. Mamičiek, ktorým sa to nepodarilo je oveľa viac. V roku 2008 bolo na Slovensku v 3 mesiacoch dojčených 61,9% detí, v polroku už len 41,1 % detí. 6 mesiacov  nie je koniec dojčenia, je to len prvý míľnik na ceste dlhodobým dojčením. Prikrmovaním nenahrádzame dojčenie, len k nemu pripájame nové jedlá či neskôr i trochu tekutín. WHO odporúča v dojčení pokračovať popri zavádzaní príkrmov do 2 rokov, a potom tak dlho ako to mamičke i bábätku vyhovuje.  Dieťa má právo byť dojčené až kým sa samé dobrovoľne neodstaví. Dobrovoľne sa bábätko odstaví najskôr v druhom roku života. V druhom roku mu rýchlo rastie mozog a materské mlieko obsahuje práve v druhom roku faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Materské mlieko prispieva po prvom roku významne k výžive dieťaťa, niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.
Ak dojčenie bolí a “ničí” mamičku až do takej miery, že kŕmenie z fľaše považuje za menšie zlo, resp. za oveľa výhodnejšie pre seba i dieťa, je to chyba a rozhodne to tak nemá byť. Je to tým, že mamička nedostala najmä od začiatku kvalifikovanú pomoc.  Mamička i bábätko sú tak svojím spôsobom okradnutí o krásnu a dôležitú súčasť ich života. Aby sa tak nedialo, matka by sa mala už v tehotenstve pripraviť na dojčenie. V súčasnosti sa neustále rozširuje sieť certifikovaných poradkýň pri dojčení o.z. Mamila, ktoré pomáhajú mamičkám v predpôrodoných kurzoch i neskôr pri dojčení. Je fajn vybrať si pôrodnicu i podľa toho, aká starostlivosť o bábätko bude matke umožnená. Najlepšie podmienky sú v BFHI nemocniciach (Nemocnice priateľské deťom). No nič nenahradí kvalitnú prípravu. Dobre informovaná matka bude vedieť čo má očakávať a o čo má pri a po pôrode žiadať. Zdravé dieťatko  má právo byť s mamičkou od narodenia non stop. Nepotrebuje samostatnú postieľku, v posteli (i nemocničnej) pri mamičke mu je najlepšie.
Ľudské mláďa potrebuje takmer neustálu prítomnosť matky. Len vtedy bude ozaj spokojné. Potrebuje sa dojčiť, nosiť v náručí, spať s ňou v spoločnej posteli. Normou je dojčenie. A ak sa bábätko nedojčí, aj tak má právo správať sa ako dojčené bábätko.  

annag
autor

Ahojte , som na koníkovi len nestíham, tak prikladám aspoň jeden starší článok. Je určený najmä budúcim mamičkám, ktoré uvažujú nad významom dojčenia. Je to súhrn niektorých mojich článkov a príspevkov. Dúfam, že sa konečne dostanem v blízkom čase i k denným odpovediam mamičkám. Prosím, neberte článok ako útok na mamičky, ktoré nedojčia. Dojčenie však zohráva kľúčovú úlohu pri bondingu-vytváraní vzájomnej väzby medzi mamičkou a jej bábätkom .

5. sep 2010

ano suhlasim z tebou...poznam to ked sestra mala malu az 2 roky ju dojcila...je to puto😉

6. sep 2010

@annag velmi pekny clanok, uplne suhlasim, nastastie sa mi podarilo dojcit drobca 9 mesiacov (chcela som dlhsie, ale krpec sa odstavil sam), chcem len kratko povedat moju skusenost z porodnice - hned po porode mi Davidka prilozila detska sestra k prsiam, bol to krasny pocit a Davidko si nejakych par kvapiek olizkal. Zo zaciatku vsak mal drobcek problemy s prisatim, kedze sa mi velmi naliali prsia a nevedel sa uchytit. Samozrejme ze plakal a "vdaka" netrpezlivosti a pomoci niektorych detskych sestier z oddelenia boli moje bradavky az do krvi postlacane a Davidkovi na ukludnenie podany cumlik (samotna sestra mu ho dala). Nastastie sa nasli aj ochotne sestricky, ktore mi kazde dve hodiny pomahali nahrievat prsnik, vytlacat mliecko a prikladat maleho. Bolo to velmi narocne ale zvladli sme to, aj ked so slzami. Aj im dakujem za to, ze som mohla dojcit aspon tych 9 mesiacov. Chcela som tym len upozornit na to, ze este aj dnes velakrat prevazi pohodlnost a netrpezlivost nad krasou a prirodzenostou dojcenia. A nie je to vzdy len chyba mamiciek. Keby som nebola odhodlana dojcit za akychkolvek okolnosti, asi by som to po tejto skusenosti vzdala.

8. sep 2010

Krasny clanok 🙂)) a dufam, ze to pojde u nas bez problemov

9. sep 2010

perfektny clanok. skoro som sa rozplakala🙂

22. sep 2010

Super clanok.Je super,ze robis takuto Osvetu.

23. sep 2010

presne toto robím, malý so mnou spí, dojčí sa na požiadanie, nosím ho na rukách, ale v očiach väčšiny som ja ta nenormálna a normálne je dať flašu, nechať vyrevať v postieľke, najlepšie v samostatnej izbe

11. okt 2010

Moc pekný článok.
Sama som dojčila prvú dcéru 2roky a druhú(1,5r.)
A dojčila som iba z jedného prsníka!!!!
je to pre mna úžasný pocit a dokonale si ho užívam.
Staršia dcéra sa mi do 2r.budila asi 4x za noc.Hovorila slm si..horšie byt nemože..ale mladšia sa budí asi 5x za noc.
Vstávam k nej "zmierená" a verím,že to ,čo robím,robím správne.
Moje deti vedia že som tu a že kedykolvek ma potrebuju,maju ma.nemyslím,že je to rozmaznanost,je to pocit bezpečia.
som štastná,že sa mi podarilo napriek problémom takto dlho dojčit,vela mi to dalo a verím,som presvedčená,že to malo vplyv na blízkost k mojim detom.
dalšie neplánujeme,možno preto mi už teraz je luto,ked príde čas s kojením sa rozlučit.ale tak to má byt...niečo krásne končí,ale niečo zasa začne.držím v ám všetkým palce aby aj pre vás bolo dojčenie tak krásne ako pre mna.
aj ked priznávam,začiatky su tažké,mala som chut seknut s tým,neikolkokrát som držala flašku so sunarom v rukách...boli časy ked som kojila čo 5minut-uplne vážne...
aj tak...miluje ked hladkám moje dieta prisaté k prsníku a ono si spokojne papá prípadne na mna žmurká,alebo ma hladká...

27. okt 2010

KAti,krasny članok ... a ešte raz dakujem tebe ,samozrejme aj etnicke a našej lakt,poradkyni Hanke zato,že ste mi opäť pomohli v najhorších chvilach ... ked sa chce,všetko sa zvladne, a to viem o čom hovorim , že ? 🙂

24. nov 2010

Krasny clanok a velmi pravdivy,suhlasim so vsetkym 🙂 mam 2 deti prvu dceru som dojcila velmi kratko a le teraz mam takmer 5 mesacneho syna a je to uzasne. u novorodeneckeho odd. som si ho bola zobrat 2,5h. po porode a odvtedy je takmer stale so mnou.ked som tam po neho prisla plakal na cele odd a nikto mu nevenoval pozornost ☹ pocula som ho uz ked som sla do sprchy, ktora bola blizko pri norodeneckom a velmi ma tam tahalo,tak som sa ponahlala a vzala mojho drobceka,bol sice okupany a vraj aj nakrmeny ale nemal pri sebe mamu.na izbe som si ho prilozila a po chvilke sa ukludnil a zaspal.odvtedy spi stale so mnou v posteli a je z neho velmi kludne,spokojne a vysmiate babatko aj ked mu teraz ide uz 2 zubok.zo zaciatku bol prisaty na prsniku snad stale ale nikdy nebol dokrmovany a krasne pribera,kazdy mesiac kilo 🙂 uz ma 7760g a zatial som nemala ani zapal ani ine problemy.

7. dec 2010

krásny článok ,a na 100%suhlasím,moja má 19mes. je kojená,no uvidíme ako dlho ešte,lebo ona nevyzerá nato aby sa chcela v 2rokoch odstavit :D

7. dec 2010

Veľmi pekný poučný článok, ale nedá mi nereagovať, ako vplývajú podobné texty na matky, ktoré z nejakého dôvodu kojiť nemôžu. Ja som začala dojčiť až po dvoch mesiacoch s veľkou pomocou AnnaG, ešte jednej úžasnej laktačnej poradkyne a samozrejme aj svojho partnera. Mala som ťažší pôrod, malý bol pridusený, ihneď šiel do inkubátora, prvý krát mi ho dali po troch dňoch. Neprisával sa, nepapal, úplne chradol. V pôrodnici nikto ani len nespomenul spôsob prikrmovania pomocou cievky, pohárika alebo striekačky. Malý veľmi chudol, potom prišla žltačka, tak som dovolila s prikrmovaním umelým mliekom. Cele dni som čítala na internete články o spôsobe kojenia, prikladania, odsávania, atď. Spojila som sa s laktačnou poradkyňou, ktorá mi zohnala cievku a tak sme papali pomocou cievky po prste. Na stránkach MK som sa veľa poučila od iných mamičiek a aj od rád AnnaG, ich prácu fakt oceňujem. A stále nič, syn sa neprisával, mlieko sa mi skoro netvorilo, tak som len odsávala, odsávala, aby sa laktácia úplne nezastavila. Pri každej dávke umelého mlieka som revala ako divá, mala pocit, že mu neskutočne ubližujem, že som neschopná matka. Mala som strašné depky, veď všade sa písalo, že dojčiť dokáže každá matka, aké je dokrmovanie škodlivé a tak. Zo všadiaľ sa hrnuli informácie, ako dojčenie vplýva na intelekt, zdravie a ja to všetko môjmu dieťatku nemôžem dať. Bola som tým taká infikovaná, že mi úplne uchádzal fakt, že moje dieťa je v podstate veľmi spokojné, zdravé, šikovné, usmiate chlapča, že krásne rastie, spinká, neplače. Videla som len to, že nedojčím. Až raz mi môj muž odpojil internet a spravil mi takú prednášku, konečne sa mi otvorili oči a začala som si materstvo užívať. Asi po ôsmych týždňoch, keď som sa s tým ako tak zmierila, tak sa syn začal prisávať, tak krásne papal. Nemám dostatok mlieka na jeho potrebu, občas aj pridávam umelé mliečko, ale už vôbec nemám výčitky, už si nemyslím, že z neho tak vyrastie neplnohodnotná osobnosť. Keď si teraz spätne predstavím ,ako som sa chovala, tak sa až hanbím. Veď náš malý chlapček to nemal od narodenia ľahké, ako musel bojovať v inkubátore sám, bez mojej prítomnosti, ako to všetko úžasne zvládol a ja namiesto toho, aby som sa tešila z jeho prítomnosti, som bola stále nervózna, lebo nepapá z prsníka. Chcela som tým vysvetliť, že je možno vytváraný až prílišný nátlak na matky v podobných situáciách ako som bola ja. Niekedy to dojčenie naozaj nejde a matky, ktoré sa dobrovoľne vzdali kojiť, tak si podobné príspevky ani len neprečítajú.. Áno, dojčenie je jedinečná vec, som pyšná, že sa nám to nakoniec podarilo, ale oveľa dôležitejšie je byť spokojná, šťastná matka a tým bude šťastné aj dieťatko, nech už je kŕmené akýmkoľvek spôsobom!!!

14. jan 2011

nadherny clanok 🙂 A tvoju stranku AnnaG navstevujem snad odkedy som bola tehotna. Ja som sa nad prastenim s dojcenim vobec nezamyslala, pretoze som dojcit chcela, v tom som mala jasno. Laktacia sa u mna rozbiehala trosku tazsie...a viem, ze bol Alex par krat prikromovany v nemocnici striekackou, ale rozchodili sme to a na svoje 3 mesiace vazi vyse 7300g a to sme len plne dojceni, dufam, ze nam to vydrzi velmi dlho. S nepochopenim okolia sa stretavam takmer denne.. :( zial. Su to ludia bud zo starsej generacie al. moje rovesnicky, kt. si nic o dojceni neprecitali. A potom klasicke otazky, preco nema dieta dudel? 🙂))
Najviac ma mrzi, ze mam teraz dve kamaratky, kt. rodili v decembri a jedna z nich dava UM, lebo jej "odchadza" mlieko, a ked som sa ju snazila trosku nasmerovat, ze s tym nemusi prastit...vsak aj adoptovane deti vedia matky dojcit, tak som sa stretla s nepochopenim :( az ma to zamrzelo, pretoze si myslim, ze je to to najlepsie, co moze matka dietatu dat, ak taka moznost tu je (je kopec mamiciek, kt. by radi dojcili a neda sa im z nejakeho dovodu) a potom su tu mamicky, kt. su ochotne sa toho dobrovolne vzdat bez toho, aby sa vobec o nieco pokusili. Nakoniec som pochopila, ze skor z pohodlnosti prechadza na uM.
Moja druha "kamaratka" zase od sameho zaciatku dojci klobucikmi, hoci na to nemala a nema ziaden opodstatneny dovod, a aj ked som sa jej snazila vysvetlit mozne rizika...odbila ma slovami, ako jej kamaratky dojcili s klobucikmi x mesiacov... :( Dokonca ju v klobucikoch podporili uz v nemocnici...lebo sa jej dcerka nevedela prisat.
Niekedy mam pocit, ze my zeny sa citime byt dotknute a urazene, ak sa nam niekto snazi pomoct a poradit, davame na "odborne rady" pediatrov a ignorujeme, ze lekar nie je vseved a tiez nemusi vediet vsetko a nemusi byt zastancom dojcenie :(
Takze ja obdivujem kazdu mamicku, kt. sa dari dojcit svoje deti tak dlho, ako oni chcu a ignoruju nepochopenie okolia 🙂 dufam, ze sa do ich radov zaradim casom aj ja.

8. feb 2011

Veľmi pekný článok a úplne s ním súhlasím. Aj ja som sa pred dvoma rokmi a piatimi mesiacmi, keď sa mi narodil môj najmladší synček rozhodla dojčiť za každú cenu. Začiatky boli ťažké, keďže som mala nadprodukciu mlieka. Pomoc v pôrodnici žiadna, alebo zlá. Mám dojem, že zdravotníci (či lekári, či sestričky)sa v tomto smere vzdelávajú veľmi málo, alebo lepšie povedané vôbec, akoby info o dojčení mali len jedna od druhej, akoby o dojčení čítali naposledy niekedy na strednej škole a aj to len tak pomimo. V ich prístupe nie je nič odborné a je jedno kde, v akej pôrodnici ste. Je to smutné. Mamičky tak pod vplyvom "rozšantených" hormónov v svojom tele nie sú často schopné oponovať, bojovať a poddávajú sa neodborným radám personálu.
Štyri mesiace sme sa s dojčením potrápili, ale prekonali sme to. Na začiatku som sa nemohla ani pozrieť na plagát, kde mamička dojčila a usmievala sa pritom, keď ja som sa tak trápila. Neskôr som sa usmievala aj ja. Keď som po polroku, ani po roku, dokonca ani po dvoch neprestávala dojčiť, moje okolie si ťukalo prstom o čelo, že nenormálna. Keď som mala vážne zdravotné problémy a povedala lekárom, že ešte dojčím, nestretla som sa v žiadnej ambulancii s pochopením. Všetci ma len poúčali, že to už aj tak nemá význam. Bolo to ťažké a vedela som, že vysvetľovanie je zbytočné. Už dojčím malého len nadránom. Zdravotné problémy pominuli aj bez silných liekov. Nehovorí skoro každá dobrá matka vetu: "Radšej nech mne je zle, len nech je malý zdravý." Ja som tú vetu od iných mamičiek počula dosť často, ale keď príde na lámamie chleba, na borenie sa s problémami, koľké to nevzdajú? Ja sama som to predtým dvakrát vzdala, bola som vtedy mladá, verila som, že všetko čo povie lekár je dobré. Nemala som vtedy internet, ani kamarátky s malými deťmi, ktoré by dojčili, ani žiadnu podporu rodiny. Teda viem, že začiatky s dojčením sú niekedy veľmi ťažké. Ale dnes je doba iná a o dojčení sa toho vie oveľa viac.
Preto si cením iniciatívu dojčenských poradkýň, majú môj veľký obdiv a ďakujem. Prajem Tebe Annag, aj všetkým Tvojim kolegynkám veľa síl a odhodlania do ďalšej činnosti.

14. feb 2011

Tú stránku neviem nikde nájsť, dajte ju sem prosím.
Ďakujem.

3. mar 2011

chcela by som reagovat na dokrmovanie prostrednictvom cievky ktore sa v tomto clanku dost vychvaluje-moja dcerka ju totizto dost razantne odmietala-mala necely mesiac,ked prisla ku mne laktacna poradkyna a zavadzali sme tuto techniku dokrmovanua-museli sme s tym hned na druhy den prestat,lebo som sa bala,ze mi zacne odmietat aj prso ako zistila, ze ma v ustach aj ked tenku cievku...moja dcerka totizto pri dojceni vzdy vzdy vykonavala svoju potrebu a bola dost nepokojna na prsniku,tahala a vsemozne sala bradavku az kym sa ,,nevykakala a preto nebolo absolutne mozne krmit cez cievku...no aj tak sa drzime s dojcenim uz takmer treti mesiac a vyzera to, ze sa nam podari vynechat uz aj vecerne dokmovanie...dokrmovali sme aj cez den,to sme vynechali tiez...mamicky nevzdavajte sa...aj ked dojcenie urcite nie je jednoduche-aspon pre mna

12. máj 2012

@annag Krasny clanok, uplne suhlasim. Moja skusenost z porodnice:bola som po sekcii malu mi priniesli na druhy den poobede, prisla asi 50.rocna setricka chytla prso chytla malu strcina jej prso do ust a odisla🙂 ziadna osveta ziadna rada, nakolko som bola po sekcii mala som otrasne bolesti a nemohla som sa pretocit na bok som si nevedela dat rady ako by som dcerku nakojila, sestricky nam vobec ale vobec nepomahali pritom tam maju vycapene kdejake clanky ako dojcit.Keby tam mali aspon tie specialne vankusiky v cechach to v niektorych porodniciach davaju zenam po sekcii. Jednoducho prvy mesiac bol pre mna tazky nasledkom zleho prikladania som mala totalne popraskane a bolestive bradavky ale nevzdavala som to, mala mala aj reflux ale normalne som kojila a kojila a kojim do dnes a mienim dovtedy kym sa mala neodstavi🙂)) Keby zastavili uplne volny predaj UM a vyskolili viac laktacnych poradkyn verim, ze by rastla zdravsia populacia.

2. okt 2012

Prosím vás,viete mi poradiť ?kojime 2mesacneho synčeka ale je po kojeni mi plače a je hladný.vidim,že ťahá prsník a nič už nejde .premýšľam nad dokrmovanim cievkou.prosim o váš názor .ďakujem

3. sep 2021

Začni písať komentár...

Odošli