Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
astarte123
31. mar 2017
153 

Ako zmiznúť z internetu

Ak ste si niekedy zadali svoje meno do vyhľadávača, možno ste boli prekvapení, aké všetky informácie o vás internet prezradí. Internetová pamäť je obrovská, dá sa povedať, že je takmer neobmedzená. Môžete teda o sebe jednoducho nájsť aj niekoľko rokov staré údaje. Niektoré z týchto informácií sa na prvý pohľad môžu javiť nevinne, ale šikovní hackeri vedia zneužiť všeličo. 

Pokiaľ vás už dlhšie trápi, ako by ste mohli svoju identitu z internetovej pamäte odstrániť, pozrite si tipy od ESET. Poukazujú na to, kde všade môžu byť o vás informácie uložené. Pri čítaní týchto bodov majte na pamäti, že ide o zdĺhavý proces! 

1. Odstráňte svoje účty

Začať môžete s účtami na sociálnych sieťach, ich odstraňovanie je častokrát náročné. Niektoré sociálne siete vám na registrovanú emailovú adresu posielajú oznámenia o dianí na nich, aby vás nalákali späť. Ak chcete vymazať všetky údaje o sebe, nezabudni ani na deaktiváciu účtov v internetových obchodoch, aplikáciách a v ďalších webových službách. 

2. Odstráňte údaje zo stránok uchovávajúcich údaje

V tomto prípade ide väčšinou o zahraničný problém, ktorý sa týka najmä známych osobností. Databázy ako Spokeo, Chrunchbase alebo PeopleFinder zbierajú, ukladajú a následne predávajú údaje o činnosti na internete. Tieto údaje slúžia najčastejšie na marketingové účely. 

3. Odstráňte informácie z webových stránok

Pokiaľ ste natrafili na stránku, ktorá o vás zdieľa nejaké informácie, máte právo skontaktovať prevádzkovateľa stránky a požiadať ho o vymazanie týchto údajov. Na väčšine stránok nájdete kontakt v samostatnej záložke, prípadne v spodnej časti stránky.

4. Odstráňte výsledky vyhľadávania

Vedeli ste, že môžete požiadať vyhľadávač o vymazanie URL adresy z výsledkov vyhľadávania? Ak niekto potom skúsi vyhľadať vaše meno, stránka, ktorá ho obsahuje (a o ktorej vymazanie ste požiadali) sa mu vo výsledkoch nezobrazí. Stane sa tak aj napriek tomu, ak táto stránka ešte stále existuje. Napríklad Google má na tento účel samostatný nástroj.

5. Odstráňte emailové adresy

Tento bod si nechajte až na úplný záver. Na deaktiváciu väčšiny účtov potrebujete práve funkčnú emailovú adresu. Aj v tomto prípade budete musieť svoj emailový účet vymazať. Tak ako pri sociálnych sieťach, úplné vymazanie väčšinou nastane až po dlhšej dobe nečinnosti. 

V dnešnej dobe je odstránenie kompletných informácií na internete o sebe takmer nemožné. Súčasný moderný svet nás totiž núti využívať virtuálnu komunikáciu. Uľahčuje nám napríklad spoluprácu s úradmi, najmä svojou rýchlosťou a cenou. 

Skúšali ste niekedy odstrániť svoj účet zo sociálnej siete? Podarilo sa vám to alebo ste sa vrátili späť? 

#eset #ako_na_to

    Odporúčame